Jak wybrać projekt domu? Rady architekta
Kiedy planujemy budowę domu, to z szukaniem projektu nie mamy zwykle kłopotu. Przeglądamy wydawnictwa, strony internetowe, słuchamy rad mniej i bardziej doświadczonych znajomych... Problem zaczyna się, gdy od etapu poszukiwań trzeba przejść do etapu wyboru.
Wybór projektu: jak się przygotować?
Oczywiście dużo łatwiej reagować niż inicjować działania i aktywnie szukać optymalnych rozwiązań. Dlatego tak przyjemnie ogląda się lakierowane katalogi czy strony internetowe z projektami gotowych domów. Co chwilę uwagę przyciąga jakiś atrakcyjny obrazek; tu zachwyci wspaniała kuchnia z wyspą, gdzie indziej wanna z widokiem na gwiazdy czy zatopiony w zieleni taras przy salonie Możemy snuć marzenia o wieczorach przy kominku lub grillowaniu nad ogrodowym stawem
Pamiętacie Państwo zalecenie, by przed dużymi zakupami w supermarkecie zrobić listę i zjeść porządny posiłek? Przygotowani stajemy się godnym przeciwnikiem, a nie łatwym łupem dla speców od marketingu i reklamy. Podobnie rzecz się ma z kupowaniem gotowego projektu domu. Musimy dobrze wiedzieć, czego szukamy i jakie są nasze potrzeby.
Nawet zamawiając projekt indywidualny nie unikniemy konieczności podejmowania własnych decyzji. Gotowość do rozmów i współpracy z architektem zwiększa szansę, że przyszły dom spełni nasze oczekiwania. Dużym ułatwieniem jest bezpośredni kontakt i fachowa pomoc przy analizowaniu różnych pomysłów (bo decyzje mają swoje konsekwencje).
"Poradnik planowania architektoniczno-budowlanego", słynny "Neufert" (aktualizowany od 70 lat) powstał podobno w ten sposób, że autor przez lata wszędzie chodził z miarką i sprawdzał oraz porównywał rozmaite zależności, by sformułować wytyczne dotyczące m.in. minimalnych wymiarów, odległości, wielkości i wzajemnych relacji sprzętów, pomieszczeń, budynków. Warto skorzystać z tego pomysłu i choć od czasu do czasu sfotografować, czy w inny sposób zanotować szczególnie atrakcyjne dla nas wnętrze, detal, proporcje przestrzeni czy oświetlenie Nie trzeba od razu znać się na budownictwie. Odrobina życiowego doświadczenia i wyczucia wystarczy, by porównując wcześniejsze miejsca zamieszkania, zaprzyjaźnione domy, wakacyjne pensjonaty, czy hotele ustalić, w jakim otoczeniu funkcjonujemy najlepiej. W tradycyjnych wnętrzach czy we współczesnej, otwartej, nieco surowej przestrzeni? W dużej, połączonej z pokojem dziennym kuchni, gdzie gotować będziemy wspólnie z bliskimi i gośćmi, czy raczej osobnej, której "tajemnice" (łącznie z zapachami i rozgardiaszem) zachowamy dla siebie. Czy pracujemy w domu? Jak lubimy spędzać czas? Oddając się własnym pasjom w zaciszu swoich sypialni czy np. przyjmując gości?
Projekt domu: oszczędzać na nim czy nie?
Rozwiązanie idealne niestety nie istnieje i nawet zrealizowanie krok po kroku wszystkich podręcznikowych zaleceń nie gwarantuje inwestorom zadowolenia ze wzniesionej znacznym kosztem siedziby. Znam ludzi, którym los spłatał psikusa i idealnie dopasowane do ich potrzeb domy z dnia na dzień stały się kłopotliwym balastem. Zaznaczam, że wcześniej dołożyli wszelkich starań, by architekt mógł oprawić ich życie w dom niczym złotnik szlachetny kamień w filigran Z drugiej strony, nie brakuje osób, którym metodą prób i błędów, mimo całkowicie amatorskiego podejścia, udaje się stworzyć domy, wzbudzające powszechny zachwyt i uznanie profesjonalistów. Bywają one nawet potem kopiowane.
Ogólnie rzecz biorąc, skromny domek - z podstawowym programem, na przeciętną, przyzwoitą parcelę - znajdziemy w katalogu. Tu prostota formy i konstrukcji jest ogromną zaletą, nie brakuje takich rozwiązań, prochu się nie wymyśli Ale im większa skala i budżet inwestycji, tym mniej racjonalne jest oszczędzanie na projekcie. Duży dom ma na tyle złożoną strukturę, że dopasowanie do konkretnych potrzeb nabiera kluczowego znaczenia. Podobnie, jak wykorzystanie unikalnych cech działki i otoczenia.
Wybór projektu: dom energooszczędny
Życie w budynku związane jest ze zużywaniem energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i działania różnych urządzeń domowych. Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania domu i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Największy udział w całkowitym zużyciu energii ma zużycie energii na ogrzewanie (wraz z wentylacją) która zależy od rozwiązań przestrzennych i technicznych zastosowanych już przy projektowaniu. Jeżeli budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i zbudowany, można sporo zaoszczędzić!
Rady i pomocy w ocenie projektu pod względem jego energooszczędności można szukać m.in tu: Fundacja Poszanowania Energii (www.fpe.org.pl); Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl); Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl).
Zobacz ciekawe projekty domów!
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Od projektu do realizacji: dom z drewnianą elewacją, cykl, część 1.
Projekty domów: dom energooszczędny, ekologiczny i niedrogi
Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie
Legalne zmiany w projekcie gotowym
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy