Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać projekt domu? Rady architekta

Iwona Mere

Kiedy planujemy budowę domu, to z szukaniem projektu nie mamy zwykle kłopotu. Przeglądamy wydawnictwa, strony internetowe, słuchamy rad mniej i bardziej doświadczonych znajomych... Problem zaczyna się, gdy od etapu poszukiwań trzeba przejść do etapu wyboru.

wybór projektu, projekt domu, projekt gotowy, projekt indywidualny
Zanim przystąpimy do szukania projektu, postawmy sobie jasne kryteria wyboru i. nastawmy się na kompromis. Eliminując nieodpowiednie rozwiązania łatwiej jest, wśród projektów domów powtarzalnych, znaleźć 'ten jedyny' - dobrze dopasowany do potrzeb
Fot. Shutterstock.com/GoodLuz
Planowanie inwestycji to klucz do sukcesu. Ale osiągnięcie go wcale nie jest łatwe. Wymaga podjęcia decyzji, których efekty poznamy oglądając postępy budowy albo dopiero po przeprowadzce. Jednak im wcześniej "przyłożymy się" do ustalenia, jakiego domu potrzebujemy i na jaki nas stać, tym lepiej wykorzystamy dostępne środki. Znalezienie projektu na własną miarę kosztuje sporo czasu i wysiłku, ale zmiany w gotowym projekcie są droższe! A najdrożej zapłacimy za te, których zechcemy dokonać już w trakcie budowy. Można tego uniknąć!

Wybór projektu: jak się przygotować?

Oczywiście dużo łatwiej reagować niż inicjować działania i aktywnie szukać optymalnych rozwiązań. Dlatego tak przyjemnie ogląda się lakierowane katalogi czy strony internetowe z projektami gotowych domów. Co chwilę uwagę przyciąga jakiś atrakcyjny obrazek; tu zachwyci wspaniała kuchnia z wyspą, gdzie indziej wanna z widokiem na gwiazdy czy zatopiony w zieleni taras przy salonie Możemy snuć marzenia o wieczorach przy kominku lub grillowaniu nad ogrodowym stawem

Pamiętacie Państwo zalecenie, by przed dużymi zakupami w supermarkecie zrobić listę i zjeść porządny posiłek? Przygotowani stajemy się godnym przeciwnikiem, a nie łatwym łupem dla speców od marketingu i reklamy. Podobnie rzecz się ma z kupowaniem gotowego projektu domu. Musimy dobrze wiedzieć, czego szukamy i jakie są nasze potrzeby.

Nawet zamawiając projekt indywidualny nie unikniemy konieczności podejmowania własnych decyzji. Gotowość do rozmów i współpracy z architektem zwiększa szansę, że przyszły dom spełni nasze oczekiwania. Dużym ułatwieniem jest bezpośredni kontakt i fachowa pomoc przy analizowaniu różnych pomysłów (bo decyzje mają swoje konsekwencje).

"Poradnik planowania architektoniczno-budowlanego", słynny "Neufert" (aktualizowany od 70 lat) powstał podobno w ten sposób, że autor przez lata wszędzie chodził z miarką i sprawdzał oraz porównywał rozmaite zależności, by sformułować wytyczne dotyczące m.in. minimalnych wymiarów, odległości, wielkości i wzajemnych relacji sprzętów, pomieszczeń, budynków. Warto skorzystać z tego pomysłu i choć od czasu do czasu sfotografować, czy w inny sposób zanotować szczególnie atrakcyjne dla nas wnętrze, detal, proporcje przestrzeni czy oświetlenie Nie trzeba od razu znać się na budownictwie. Odrobina życiowego doświadczenia i wyczucia wystarczy, by porównując wcześniejsze miejsca zamieszkania, zaprzyjaźnione domy, wakacyjne pensjonaty, czy hotele ustalić, w jakim otoczeniu funkcjonujemy najlepiej. W tradycyjnych wnętrzach czy we współczesnej, otwartej, nieco surowej przestrzeni? W dużej, połączonej z pokojem dziennym kuchni, gdzie gotować będziemy wspólnie z bliskimi i gośćmi, czy raczej osobnej, której "tajemnice" (łącznie z zapachami i rozgardiaszem) zachowamy dla siebie. Czy pracujemy w domu? Jak lubimy spędzać czas? Oddając się własnym pasjom w zaciszu swoich sypialni czy np. przyjmując gości?

Projekt domu: oszczędzać na nim czy nie?

Rozwiązanie idealne niestety nie istnieje i nawet zrealizowanie krok po kroku wszystkich podręcznikowych zaleceń nie gwarantuje inwestorom zadowolenia ze wzniesionej znacznym kosztem siedziby. Znam ludzi, którym los spłatał psikusa i idealnie dopasowane do ich potrzeb domy z dnia na dzień stały się kłopotliwym balastem. Zaznaczam, że wcześniej dołożyli wszelkich starań, by architekt mógł oprawić ich życie w dom niczym złotnik szlachetny kamień w filigran Z drugiej strony, nie brakuje osób, którym metodą prób i błędów, mimo całkowicie amatorskiego podejścia, udaje się stworzyć domy, wzbudzające powszechny zachwyt i uznanie profesjonalistów. Bywają one nawet potem kopiowane.

Ogólnie rzecz biorąc, skromny domek - z podstawowym programem, na przeciętną, przyzwoitą parcelę - znajdziemy w katalogu. Tu prostota formy i konstrukcji jest ogromną zaletą, nie brakuje takich rozwiązań, prochu się nie wymyśli Ale im większa skala i budżet inwestycji, tym mniej racjonalne jest oszczędzanie na projekcie. Duży dom ma na tyle złożoną strukturę, że dopasowanie do konkretnych potrzeb nabiera kluczowego znaczenia. Podobnie, jak wykorzystanie unikalnych cech działki i otoczenia.

Wybór projektu: dom energooszczędny

Życie w budynku związane jest ze zużywaniem energii potrzebnej do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i działania różnych urządzeń domowych. Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania domu i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Największy udział w całkowitym zużyciu energii ma zużycie energii na ogrzewanie (wraz z wentylacją) która zależy od rozwiązań przestrzennych i technicznych zastosowanych już przy projektowaniu. Jeżeli budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i zbudowany, można sporo zaoszczędzić!

Rady i pomocy w ocenie projektu pod względem jego energooszczędności można szukać m.in tu: Fundacja Poszanowania Energii (www.fpe.org.pl); Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl); Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl).

Zobacz ciekawe projekty domów!



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>





    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać projekt domu? Rady architekta