Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna energooszczędne: czy warto w nie inwestować?

Karol Niespodziewański

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien, wykonanych z różnych materiałów i o różnym standardzie. Dobór najlepszego stosunku ich ceny do jakości powinien wynikać z tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać okna. Okna energooszczędne są drogie, ale zmniejszają koszty eksploatacji budynku.

okna
Przed zakupem oknien warto zapoznać się z pełną ofertą na rynku i nie kierować się jedynie ceną
Fot. Aluplast
Najtańsze okna PVC o wymiarach ok. 1500 x 1500 mm można kupić już za kilkaset złotych (okna drewniane są średnio o około 20-25 proc. droższe) - te najprostsze konstrukcje nie wyróżniają się jednak ani izolacyjnością cieplną, ani standardem wykonania. Po prostu spełniają obecne normy budowlane.

Okna energooszczędne, nie mówiąc już o pasywnych, to zdecydowanie bardziej zaawansowane produkty, wymagające zastosowania lepszych materiałów i nowocześniejszych technologii. Dlatego są droższe - za okno o wymiarach 1500 x 1500 mm z PVC zapłacimy ponad 1000 zł, za drewniane - ponad 1500 zł. Jeszcze droższe będą okna z aluminiowymi nakładkami. Dodatkowo, specjalne zestawy szybowe poprawiające parametry okna, ukryte okucia, elektroniczne systemy wentylacyjne, także zwiększają koszty (choć często oferowane są w promocjach). Ale czy opłaca się w nie zainwestować?

Ile zaoszczędzimy dzięki oknom energooszczędnym?

Okno energooszczędne o wymiarach 1500 x 1500 mm pozwala zaoszczędzić około 28 zł rocznie przy ogrzewaniu z miejskiej sieci ciepłowniczej, 43 zł przy oleju opałowym, 50 zł przy prądzie i kilkanaście zł, gdy ogrzewamy gazem lub ekogroszkiem. Wydaje się to niewiele, ale pamiętajmy, że mowa tu o jednym przeciętnym oknie energooszczędnym. Im więcej takich okien w domu, i im lepsze będą ich parametry, tym większe staną się zaoszczędzone kwoty. Co więcej, nie zapowiada się, by w perspektywie lat użytkowania okien ceny energii miały maleć...

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Okna energooszczędne: czy warto w nie inwestować?