Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych

Zbigniew Gałązka

Ogrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega ich uszkodzeniu przez zamarzającą wodę oraz zapewnia skuteczne odwodnienie połaci dachu.

kable grzejne do rynien, kable przeciwoblodzeniowe
W zależności od szerokości rynny, układa się w niej jeden lub dwa odcinki przewodów grzejnych
Rys. Elektra
Rodzaje przewodów grzejnych

Na rynku dostępne są kable o stałej mocy oraz samoregulujące. Pierwsze - niezależnie od warunków panujących na zewnątrz - grzeją z taką samą mocą (waha się ona od 20 do 30 W). Drugie, dostosowują ilość wydzielanego ciepła do temperatury otoczenia. Gdy ta spada, przewód oddaje więcej ciepła, i odwrotnie - jeśli temperatura wzrasta, bo na przykład świeci słońce, jego moc maleje. Przewody samoregulujące są jednak co najmniej trzykrotnie droższe niż te o stałej mocy.

Montaż przewodów grzejnych

Najczęściej jeden odcinek przewodu grzejnego montuje się na dnie rynny, a drugi - na krawędzi bardziej oddalonej od dachu. W południowych rejonach kraju, ze względu na obfitsze opady śniegu i niższe temperatury, fachowcy zalecają ułożenie na dnie rynny dwóch odcinków przewodu. W rurze spustowej przewód grzejny można zamocować na przykład do metalowego łańcucha lub linki za pomocą specjalnych uchwytów. Ich rozstaw zarówno w rurze spustowej, jak i rynnie powinien wynosić około 30 cm.

Uwaga! Gdy dach jest słabo izolowany, topienie śniegu i lodu następuje w wyniku przenikania ciepła z wnętrza budynku. Aby w takiej sytuacji zapobiec zsuwaniu się dużych partii śniegu do rynny (co może spowodować jej uszkodzenie) na krawędzi dachu można ułożyć kabel grzejny w postaci spirali.

Niekiedy inwestorzy, chcąc zmniejszyć koszty montażu, zastanawiają się, czy nie wystarczy ogrzewać jedynie rynny lub tylko rury spustowe. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Jeśli ułożymy kable jedynie w rynnach, woda z roztopionego śniegu będzie zamarzać w nieogrzewanych rurach, które w efekcie narastającego lodu pękną. A gdy zamontujemy kabel wyłącznie w rurze spustowej, wówczas nie będzie wpływała do niej woda, ponieważ śnieg zamarznie wcześniej w nieogrzewanej rynnie.

Sterowanie

W instalacji przeciwoblodzeniowej rynien stosuje się te same rozwiązania, co w ogrzewaniu podjazdu. Zintegrowany czujnik wilgoci i temperatury umieszcza się na dnie rynny usytuowanej na północnej lub zachodniej stronie budynku, w pobliżu otworu spustowego.

Koszty eksploatacji

Za użytkowanie systemu z wykorzystaniem przewodu o stałej mocy i sterowanego czujnikiem wilgoci oraz temperatury zapłacimy 10-12 zł/m.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych