Izolacja w nowoczesnych zasobnikach na wodę
Aby jak najbardziej ograniczyć oddawanie ciepła przez znajdującą się w zasobniku wodę, zbiorniki izoluje się pianką poliuretanową lub polistyrenową, wełną mineralną albo styropianem z dodatkiem grafitu.
Praktycznym rozwiązaniem dla zasobników o dość dużej pojemności jest możliwość zdjęcia izolacji (w niektórych modelach została podzielona fabrycznie na kilka części, które łączą się wzajemnie za pomocą wpustów), gdy zbiornik trzeba wnieść do piwnicy po schodach lub przez wąskie drzwi.
Większość producentów w opisie danych technicznych podaje dobowe straty ciepła (kWh/24 h), czyli ilość ciepła traconą przez zbiornik do otoczenia w ciągu doby. Przykładowo: dla zasobnika o pojemności 120 l z 5-centymetrową izolacją, straty ciepła wynoszą 1,3 kWh/24 h. Mnożąc następnie tę wartość przez cenę 1 kWh energii cieplnej potrzebnej do ogrzania wody (dla gazu będzie to około 20 gr) oraz liczbę dni w miesiącu, uzyskamy miesięczny koszt tych strat na poziomie 8,10 zł (0,20 zł/kWh × 1,3 kWh × 31 = 8,06 zł).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Nowoczesne zasobniki na wodę do pomp ciepła
Nowoczesne zasobniki na wodę do kotłów grzewczych
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
10 pytań o rynny
Domowa kanalizacja
Purmo Cleverfit – zaawansowany system rurowy do każdej instalacji
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Wywóz nieczystości płynnych. Nowe przepisy. Kontrole i kary