Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja w nowoczesnych zasobnikach na wodę

Tekst Stefan Żuchowski

Aby jak najbardziej ograniczyć oddawanie ciepła przez znajdującą się w zasobniku wodę, zbiorniki izoluje się pianką poliuretanową lub polistyrenową, wełną mineralną albo styropianem z dodatkiem grafitu.

izolacja zbiornika cwu,zasobnik cwu
Izolacja termiczna znacznie ogranicza oddawanie ciepła do otoczenia
Fot. Vaillant
Izolacja powinna zakrywać też wszystkie elementy zasobnika, w tym otwór rewizyjny i przyłącze grzałki.

Praktycznym rozwiązaniem dla zasobników o dość dużej pojemności jest możliwość zdjęcia izolacji (w niektórych modelach została podzielona fabrycznie na kilka części, które łączą się wzajemnie za pomocą wpustów), gdy zbiornik trzeba wnieść do piwnicy po schodach lub przez wąskie drzwi.

Większość producentów w opisie danych technicznych podaje dobowe straty ciepła (kWh/24 h), czyli ilość ciepła traconą przez zbiornik do otoczenia w ciągu doby. Przykładowo: dla zasobnika o pojemności 120 l z 5-centymetrową izolacją, straty ciepła wynoszą 1,3 kWh/24 h. Mnożąc następnie tę wartość przez cenę 1 kWh energii cieplnej potrzebnej do ogrzania wody (dla gazu będzie to około 20 gr) oraz liczbę dni w miesiącu, uzyskamy miesięczny koszt tych strat na poziomie 8,10 zł (0,20 zł/kWh × 1,3 kWh × 31 = 8,06 zł).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Izolacja w nowoczesnych zasobnikach na wodę