Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z wiatrołapem czy bez. Porada

arch. Wojciech Szczepański, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Planuję budowę domu. Zastanawiam się nad wiatrołapem. Czy jest konieczny, jaka jest jego funkcja? Jakie mogą być najmniejsze i największe jego wymiary? Czy w domu z wiatrołapem będzie cieplej, czy bez wiatrołapu może być tak samo ciepło jak z nim? Czy w ogóle robi się jeszcze wiatrołapy? Michał.S"

Wiatrołap nie jest koniecznym elementem domu jednorodzinnego, jednak pełni kilka istotnych funkcji. Najważniejszą jest ochrona wnętrza domu przed zimnym powietrzem. Dobrze zaprojektowany wiatrołap tworzy strefę buforową między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem domu. Jest to szczególnie ważne w klimacie umiarkowanym i chłodnym. W domu pozbawionym wiatrołapu, zimne powietrze będzie nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń, co znacznie pogorszy komfort cieplny oraz wygeneruje wyższe opłaty za ogrzewanie.

Wiatrołap to także miejsce, w którym można przechowywać okrycia wierzchnie, obuwie i parasole, dzięki czemu do wnętrza domu w ograniczonym stopniu przedostanie się piasek, błoto i inne zanieczyszczenia. Wiatrołap stanowi także swoisty bufor chroniący prywatność domowników przed ciekawskim wzrokiem osób przychodzących do domu np. w sprawach urzędowych.

Wiatrołap to pierwsze miejsce jakie widzą goście odwiedzający domowników - z tego względu warto zadbać o jego elegancki i reprezentacyjny charakter. Na ogół wielkość wiatrołapu waha się od 2 do 7 m2. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, pojemne szafy na odzież i schowki na buty z pewnością wpłyną na funkcjonalność i utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Większe wiatrołapy mogą być wyposażone we wnękę przeznaczoną do przechowywania wózka lub roweru.

Skomentuj:

Dom z wiatrołapem czy bez. Porada