Budowa domu systemem gospodarczym
Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy
Budowa domu systemem gospodarczym - co to znaczy?
Obecnie wielu inwestorów decyduje się na budowę domu metodą gospodarczą, czy też na wykonanie chociażby części prac we własnym zakresie, a część zleca różnym ekipom budowlanym. Ten sposób budowania pozwala ograniczyć wydatki, lecz w zamian wymaga od inwestora poświęcenia wiele czasu i energii. Metoda gospodarcza to nie tylko samodzielne wykonywanie prac na budowie, ale także kupowanie materiałów budowlanych, dostarczanie ich na plac budowy oraz godziny spędzone na wyszukiwaniu informacji o tym jak budować, z czego budować, czym ocieplić, jak wykończyć.... Inwestor, który decyduje się na budowę systemem gospodarczym, musi wykazać się wiedzą i praktyczną znajomością technik budowy.
Budowa domu systemem gospodarczym - przed wyborem projektu
Może okazać się, że projekt, który Pan wybrał, nie spełnia wyznaczonych warunków zabudowy. W takim wypadku można odwołać się od uzyskanej decyzji (urząd nie ma jednak obowiązku uwzględnić żądań inwestora), wykonać niezbędne zmiany w projekcie w celu dostosowania go do warunków zabudowy lub poszukać gotowego projektu, który spełni warunki wyznaczone przez urząd. Na tym etapie należy sprawdzić dostępność mediów na działce: przyłącza energii elektrycznej, wody i kanalizacji oraz przyłączy gazowych. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych technologii, które pozwolą ograniczyć koszty eksploatacji domu np. wentylacji mechanicznej z rekuperacją, dzięki której można zmniejszyć wysokość opłat za ogrzewanie, paneli solarnych pomocnych przy grzaniu wody użytkowej, czy ogniw fotowoltaicznych zmieniających energię słoneczną w elektryczną. Zamiast szamba można zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to rozwiązanie proekologiczne i w związku z tym objęte jest dofinansowaniem z NFOSiGW. Wykonanie przydomowej oczyszczalni wymaga większych nakładów finansowych niż budowa szamba, jednak później nie trzeba opłacać comiesięcznego opróżniania zbiornika na odpady.
Budowa domu systemem gospodarczym - Pozwolenie na budowę
Budowa domu systemem gospodarczym
Zadaniem kierownika budowy jest m.in. nadzór nad wszystkim pracami budowlanymi, dbanie o ich wysoką jakość oraz zapewnienie bezpieczeństwa na placu budowy. Musi on posiadać odpowiednie uprawnienia oraz przynależeć do właściwej izby samorządu zawodowego, a także posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Prace budowlane wykonuje się zgodnie ze schematem: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski i na końcu prace wykończeniowe.
Warto zaopatrzyć się w rzetelnie przygotowany kosztorys, dzięki któremu uda się solidnie zaplanować inwestycję. Precyzyjna kalkulacja pozwala na zaplanowanie wydatków, kontrolowanie finansów, na zorganizowanie prac. W kosztorysie przedstawiona jest także kolejność wykonania prac budowlanych.
- Więcej o:
Planowanie budowy domu - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 1
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta
Kiedy warto zapłacić za nadzór architekta na budowie domu jednorodzinnego
Szybki i bezproblemowy remont podłogi w piwnicy
Przyjemnie na poddaszu
Ile worków wylewki na 10m2 jest potrzebne?
Zbrojenie schodów — jak je prawidłowo wykonać? Poradnik krok po kroku
Jak wykańczać narożniki odporne na uszkodzenia w systemach suchej zabudowy?