Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mróz na budowie

Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

Z całą pewnością najlepszymi warunkami dla wszystkich budujących dom jest ciepła i słoneczna aura. Co jednak możemy zrobić, kiedy za oknem śnieg i mróz, a nas gonią terminy?

Tylko niektóre prace można wykonywać na budowie podczas mrozu
Tylko niektóre prace można wykonywać na budowie podczas mrozu
Fot.: budowlany.pl
Na całe szczęście nie musimy od razu odwoływać ekipy budowlanej, ponieważ część prac budowlanych można wykonywać nawet przy temperaturze -15 st. C. Z niektórymi jednak najlepiej poczekać do wiosny.

Budując i wykańczając dom trzeba pamiętać, iż do prac wykonywanych zimą nie należy stosować zapraw wapiennych, ponieważ zawierają one dużą ilość wody. Proporcje cementowych zapraw zimowych są nieco inne niż tych, których używamy latem. Aby zachować odpowiedni czas wiązania należy dodać więcej cementu. Natomiast zaprawy cementowo-wapienne mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej - 10 st. C, ale pod warunkiem że użyte zostaną specjalne domieszki chemiczne, przyspieszające wiązanie i twardnienie zaprawy w obniżonej temperaturze.

Jeśli mamy przed sobą prace ziemne, a za oknem zima, warto wstrzymać się z ich wykonaniem. W czasie mrozów grunt twardnieje i wykonanie wykopu fundamentowego, nawet przy pomocy koparki, staje się niemożliwe. Jeżeli wykop już jest, nie powinien pozostać otwarty. Dno warto zabezpieczyć, przykrywając słomianymi matami lub płytami styropianu, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Lepszym sposobem jest przykrycie dna wykopu betonem, jednak należy to zrobić poniżej strefy przemarzania (80 do 140 cm).

Jeśli zimowa aura zaskoczyła nas podczas wykonywania docieplenia, możemy zastosować kilka rozwiązań. Można zostawić ścianę oklejoną styropianem, ale po kilku miesiącach jego wierzchnia warstwa zżółknie pod wpływem promieni słonecznych i stanie się krucha. Dlatego wiosną, przed nałożeniem warstwy zbrojącej, styropian trzeba będzie przeszlifować papierem ściernym. Nie wolno natomiast zostawić "gołej" wełny mineralnej, bo nasiąknie wodą i utraci swoje parametry termoizolacyjne. Korzystniejszym rozwiązaniem jest nałożenie na styropian lub wełnę warstwy zbrojącej z siatki zatopionej w specjalnej zaprawie klejącej, a następnie pokrycie jej podkładową masą tynkarską.

Jeżeli temperatura jest bliska zeru, prace można kontynuować, używając do wykonania warstwy zbrojącej cementowej zaprawy w wersji zimowej. Umożliwia prace elewacyjne, gdy temperatura zewnętrzna jest nie mniejsza niż 0 st. C w trakcie ich prowadzenia, i nie mniejsza niż - 5 st. C po ośmiu godzinach od ich zakończenia.

Prace wykończeniowe, jak murowanie, kładzenie tynków, czy płytek, można wykonywać zimą w budynkach w stanie surowym zamkniętym, pod warunkiem że można uruchomić wewnątrz ogrzewanie. Do tego celu możemy użyć centralnego ogrzewania lub specjalnych nagrzewnic czy przenośnych piecyków węglowych z odprowadzeniem spalin na zewnątrz. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, która będzie odprowadzała wilgoć z budynku. Podczas tynkowania w pomieszczeniu powinniśmy utrzymywać temperaturę co najmniej 15 st. C i wilgotność nieprzekraczającą 70 proc. Duży spadek temperatury może bowiem spowolnić lub nawet zatrzymać proces wiązania i twardnienia zapraw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mróz na budowie