Jak długo budować dom?
Jak zaplanować budowę naszego domu? Kiedy zacząć i na jak długo zaplanować jej przebieg? Jeden rok, a może 2-3 lata? Na pewno naszą budowę trzeba dopasować do naszej sytuacji i odpowiedzieć na pytania, czy poradzimy sobie z terminami, materiałami, wykonawcami, a także innymi obowiązkami codziennymi, których przecież nie możemy często odłożyć na później.
Przy powyższym założeniu budowa na pewno nie zajmie wiele czasu. Ważne jest jednak doskonałe zorganizowanie budowy, a także sprawna firma wykonawcza, do której mamy zaufanie.
Aby wybudować dom w ciągu jednego roku trzeba zapewnić płynne finansowanie całej budowy oraz fachową ekipę. Ponadto, warto też zapewnić fachowy nadzór, który dopilnuje, aby krótki czas budowy nie wpływał na jakość domu. Z pewnością przyda się tu szczegółowy harmonogram prac - przygotowany przez kierownika budowy albo inspektora nadzoru. Przydatny będzie też szczegółowy kosztorys, aby budowa nie zaskakiwała finansowo. Ważne jest też zapewnienie sprawnej dostawy materiałów. Pamiętajmy, że na niektóre materiały - zwłaszcza wykończeniowe - trzeba czekać nawet po kilka miesięcy.
Okres 2-3 lat
Tak zaplanowany czas budowy daje nam możliwość logicznego podziału budowy na: pierwszy sezon - stan surowy, drugi lub trzeci sezon - prace wykończeniowe. Mamy wówczas wystarczająco dużo czasu na osuszenie ścian jeśli budynek ma być wznoszony w technologiach mokrych. W przypadku zaś zdarzeń losowych mamy pewien zapas czasu na znalezienie ekipy zastępczej, czy konsultację problemów technicznych. Dużą zaletą jest też możliwość podziału dużych płatności na dwa okresy, a jeśli zabraknie pieniędzy mamy możliwość i czas na wzięcie kredytu na etap prac wykończeniowych.
Budowa rozłożona na 2-3 lata umożliwia naturalny podział na dwa etapy budowy: po ukończeniu stanu zerowego lub stanu surowego otwartego można przerwać prace na zimę. W trakcie tej przerwy można się skupić na sprawach organizacyjnych, na które brakuje czasu w trakcie sezonu budowlanego np. zaciągnąć kredyt, zorganizować wszystkie ekipy, przygotować i podpisać z nimi umowy.
Można ponadto wydłużyć sezon prac wykończeniowych, montując okna i ogrzewanie, aby prace wykończeniowe rozpocząć już na przedwiośniu.
3 lata
Rozkładając budowę na trzy lata na pewno zyskujesz czas, aby zaplanować i zorganizować jej finansowanie. Masz też więcej czasu na lepsze przemyślenie bądź skorygowanie rozwiązań architektonicznych - przynajmniej do pewnego etapu. Warto jednak jak najwcześniej zaplanować układ pomieszczeń i rodzaje instalacji w domu np. jaki ma być rodzaj wentylacji, ogrzewania, w jaki sposób wykorzystamy ciepło z kominka, czy planujemy odkurzacz centralny itp. Im lepiej zostaną zaplanowane w początkowym etapie budowy, tym mniej przeróbek i poprawek, które kosztują. W trakcie długiej budowy masz więcej czasu na przemyślenia - w jakim domu chcesz mieszkać i jak wykończyć wnętrze. Masz czas na poszukiwanie najlepszych materiałów w satysfakcjonującej cenie. Możesz umawiać się z wykonawcami na długie terminy - pozyskać tych najlepszych albo tanich. Możesz budować po godzinach - bez kolizji z pracą zawodową.
W tak zaplanowanym czasie budowy warto działać powoli, a przede wszystkim starannie.
Trzeba też dołożysz starań, aby maksymalnie ograniczać dodatkowe koszty budowy związane z ochroną inwestycji oraz zabezpieczeniem materiałów i urządzeń przed zniszczeniem spowodowanym przez warunki pogodowe.
- Więcej o:
- budowa domu
Dom w rok czy dwa
Jak w 3 dni powiększyć dom o połowę
Przygotowanie terenu budowy
Posadowienie domu. Jak pokonać wody gruntowe
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?