Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaże do misek ustępowych - montowane po dwóch stronach tej samej ściany

Odpowiada: Martyna Raczkiewicz

W moim domu łazienka i w.c. oddzielone są ścianą działową. Chciałbym na tej ścianie zawiesić w obydwu pomieszczeniach miski ustępowe naprzeciwko siebie. Czy są odpowiednie stelaże, które przeniosłyby takie podwójne obciążenie? Czy takie rozwiązanie nie spowoduje przeciążenia ściany? I czy odprowadzenie ścieków z dwóch misek do jednego pionu kanalizacyjnego w tym samym miejscu jest właściwe? Olgierd B., Biłgoraj

1. Jaki stelaż wybrać do obustronnego zawieszenia przyborów?

2. Czy miski ustępowe wiszące po dwóch stronach ściany w jednym miejscu nie osłabią ściany?

3. Jak podłączyć dwie miski do jednego pionu?

1. Jaki wybrać stelaż

Do mocowania misek ustępowych trzeba wybrać dwa niezależne stelaże instalacyjne - najlepiej przeznaczone do obłożenia płytami gipsowo-kartonowymi (droższe, ale szybko się je montuje i łatwiej poprowadzić wszystkie podłączenia) lub przeznaczone do obmurowania (tańsze, ale ich montaż jest bardziej pracochłonny, a ściana będzie grubsza). Warto wybierać takie stelaże, w których króciec doprowadzający wodę do miski ustępowej jest zintegrowany ze spłuczką, a nie łączony na uszczelkę - wówczas jedyne miejsce grożące przeciekaniem, to znaczy połączenie z miską ustępową, będzie dostępne na powierzchni ściany. W zależności od potrzeb można wybierać stelaże z przyciskiem spłukującym umieszczonym z przodu lub na górze - poziomo. Wszystkie spłuczki są okładane warstwą izolacyjną, która wycisza pracę urządzenia i zapobiega roszeniu jego ścianek.

2. Dwie miski po obu stronach ściany

Do takiego zawieszenia najlepiej zastosować dwa stelaże zamocowane w lekkiej ścianie działowej, w której bez kłopotu można schować wszystkie podłączenia. Taka ściana ma konstrukcję z profili mocowanych do podłogi i sufitu, a do nich mocuje się stelaże instalacyjne. Grubość ściany, zwłaszcza w miejscu gdzie mają być stelaże do w.c., musi dobrać projektant, uwzględniając szerokość spłuczek i sposób odprowadzania ścieków (patrz "Odpływ z obu misek"). W pozostałych miejscach ściana może być cieńsza. Od zewnątrz stelaż okłada się zwykle impregnowanymi płytami gipsowo-kartonowymi przeznaczonymi do pomieszczeń wilgotnych (pojedynczą warstwą płyt grubości 18 mm lub podwójną płyt grubości 12,5 mm). Ze względów akustycznych wnętrze ścianki najlepiej wypełnić wełną mineralną.

Możliwe jest też przymocowanie stelaży po dwóch stronach ściany murowanej (ale odprowadzenie ścieków będzie bardziej kłopotliwe) lub obudowanie stelaży dwoma ściankami murowanymi (podobnie jak w lekkiej ścianie działowej), ale w obu sytuacjach ściana taka będzie grubsza od lekkiej ściany.

3. Odpływ z obu misek

Rozwiązanie odpływu zależy od tego, czy podłączenie do pionu ma być nad stropem czy pod nim.

W lekkich ścianach działowych lub w stelażach obmurowanych dwiema ściankami najlepiej zastosować trójnik zbierający, z odpływem pionowym lub bocznym (np. firmy GEBERIT), z którego ścieki odprowadzane wspólną rurą odpływową średnicy 110 mm trafiać będą do pionu kanalizacyjnego.

Jeśli ściana jest murowana, pojedyncza, a podłączenie do pionu usytuowane nad stropem, to w stronę pionu prowadzi się odrębne rury odpływowe średnicy 110 mm, ze spadkiem 2% i łączy je trójnikiem przechodzącym przez ścianę (jedna rura wpada do drugiej - po drugiej stronie ściany), a następnie zbiorczą rurę średnicy 110 mm podłącza się do pionu kanalizacyjnego. Odległość misek od pionu nie powinna przekraczać 2 metrów.

Jeśli odpływ z misek można skierować pionowo (do rury odpływowej umieszczonej w podłodze lub do umieszczonego w stropie podłączenia z pionem), to najlepiej zastosować trójnik zbierający ścieki z obu misek i umieścić go w otworze wyciętym w ścianie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaże do misek ustępowych - montowane po dwóch stronach tej samej ściany