Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien w ścianie SILKA

Piotra Harasska

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Piotra Harasska, junior product managera SILKA YTONG.

Pytanie:

Jutro kupuję SILKĘ, więc sprawa się rypła i dołączam do silkowej rodziny. Różne wątpliwości jeszcze mną targają, ale wybór już dokonany. Obecnie najbardziej intensywnie rozmyślam nad sposobem montażu okien. Coraz częściej słyszę o tzw. ciepłym montażu.

Planuję u nas ścianę nośną z Silki 24 ok. 16-17 styro, ale chociaż rozumiem co tego typu montaż ma na celu to sama technika montażu nie specjalnie mnie przekonuje bo to okno wisi. Jeżeli teraz montażyści dadzą ciała to przy dużej masie okna problemy łatwo przewidzieć.

Dlatego teraz zastanawiam się nad taką innowacją, która polegałaby na tym żeby ostatni bloczek znajdujący się przy każdej krawędzi okna wykonać z Ytonga zamiast Silki, a okna zamocować w sposób tradycyjny. Miałoby to na celu ograniczenie strat ciepła wynikających z mostka termicznego, który powstaje przy oknie w technice tradycyjnego montażu okien. Zupełnie przy okazji dodatkowym ułatwieniem dla ekipy od SSO byłoby dość znaczne ograniczenie konieczności cięcia Silki, a zamiast tego byłoby zdecydowanie łatwiejsze cięcie Ytonga. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale napisałem o co mi chodzi.

Pozdr

P.Sosnowski

Odpowiedź:

O ile dobrze zrozumiałem pytanie, chodzi o wymurowanie strefy wokół okna z bloczków YTONG, zamiast bloczków SILKA.

Z punktu widzenia fizyki budowli, takie rozwiązanie nie jest błędne o tyle, że w strefie okna znajdować się będzie materiał o lepszej izolacyjności termicznej, niż pozostała część ściany.

Poprawi to z pewnością izolacyjność termiczną w strefie okna, jednak może także zwiększyć ryzyko powstania pęknięć w murze. Łączenie dwóch materiałów murowych wymaga zawsze odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to w szczególności stref narażonych na koncenracje naprężeń takich jak... naroża otworów okiennych. Ewentualne pojawienie się pęknięć nie tylko obniży wartość konstrukcyjną i estetyczną przegrody, ale również prowadzi do nieszczelności, a przez to większych strat ciepła. W efekcie, zabieg, który ma na celu polepszenie izolacyjności termicznej, może prowadzić do jej obniżenia.

Z tego względu zalecam jednak wybór montażu okien w sposób, który Pan pokazał na początku. Montaż okien w warstwie izolacji gwarantuje lepszą izolacyjność termiczną niż montaż okna bezpośrednio w murze. Na rynku systemów montażowych znajdują się sprawdzone systemy montażowe, których zastosowanie powinno zapewnić odpowiednią trwałość połączenia. Co więcej, takie rozwiązanie będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa łatwiejsze do wykonania, niż odpowiednie połączenie dwóch różnych materiałów murowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien w ścianie SILKA