Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym

Tomasz Rybarczyk

Dom energooszczędny to budynek m.in. bez mostków termicznych. Zazwyczaj ociepla się go polistyrenem ekstrudowanym XPS, styropianem EPS, wełną mineralną, pianą PIR lub wełną drzewną. Jego elementy wykonuje się z materiałów, które same w sobie zapewniają odpowiednią termoizolacyjność, np. buduje się budynki z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego.

Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym
Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym
Fot. Tomasz Rybarczyk

Żeby spełnić obowiązujące wymagania dotyczące termoizolacyjności domu zazwyczaj trzeba ocieplić go kilkunastocentymetrową lub mająca nawet grubość powyżej 20 cm warstwą. Są jednak takie miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania tak grubego ocieplenia. Wówczas należy sięgnąć po alternatywny materiał termoizolacyjny, dzięki któremu budynek będzie pozbawiony mostków cieplnych, pomimo tego że ocieplenie będzie cieńsze.

Tam, gdzie nie ma miejsca na odpowiednią grubość termoizolacji

Jest wiele punktów, w których może brakować miejsca na wykonanie odpowiedniej grubości termoizolacji. Typowymi
są:

  • ocieplenie za skrzynkami na zewnętrzne
    rolety i żaluzje okienne,
  • ocieplenie muru lub/i dachu za ukrytymi
    rynnami i rurami spustowymi,
  • ocieplenie wystających z muru elementów,
    np. żelbetowych, które należy zlicować z docelowym ociepleniem elewacji,
  • ocieplenie ścian szczytowych od góry,
  • ocieplenie ścian attyki od góry,
  • ocieplenie progów,
  • inne miejsca, w których nie ma możliwości
    zachowania ciągłości termoizolacji o odpowiedniej grubości.
Dzięki specjalnej folii w dużej mierze oszczędzamy docieplaną przestrzeń, zachowując wysoki parametr izolacyjny
Dzięki specjalnej folii w dużej mierze oszczędzamy docieplaną przestrzeń, zachowując wysoki parametr izolacyjny
Fot. Tomasz Rybarczyk

Alternatywny materiał

W miejscach, w których nie można wbudować ocieplenia o odpowiedniej grubości, należy zastosować materiał, który pozwala uzyskać odpowiednią termoizolacyjność mimo pocienionej termoizolacji. Takim materiałem jest na przykład wielowarstwowa folia termoizolacyjna Aluthermo Quattro. Ma ona grubość około 1 cm i stanowi ekwiwalent kilkunastocentymetrowej termoizolacji ze styropianu czy innych materiałów. Co istotne dla tego materiału – bardzo dobrą termoizolacyjność uzyskuje się ze względu na parametry pianki oraz efekt radiacji, czyli odbicia strumienia ciepła, które jest falą przenikającą z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej.  Dla zobrazowania działania tej folii można przywołać przykład z życia: każdy, kto został po jakimś wysiłku lub zawodach sportowych przykryty płachtą folii aluminiowej, pamięta, jak nagle ciepło się pod nią robi, mimo że jest ona bardzo cienka. A to dlatego, że aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło. Właśnie taki efekt występuje przy wykonaniu termoizolacji z użyciem tej cienkiej folii wielowarstwowej. Jeśli zatem w domu występują elementy, w których może być za mało miejsca na odpowiedniej grubości termoizolację albo chce się ją znacząco polepszyć (np. w dachach), rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnej folii izolacyjnej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenie trudnych miejsc w domu energooszczędnym