Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom energooszczędny: jak wybrać AGD

Marcin Kunicki

W domach energooszczędnych budowanych w standardzie NF15 i NF40 zaleca się ograniczanie zużycia energii przez zastosowanie sprzętów o wysokiej klasie efektywności energetycznej. Dla mieszkańców takich domów oznacza to między innymi zmianę urządzeń AGD, a także przyzwyczajeń.

okna dachowe, kuchnia
Sprzęty kuchenne to najbardziej energochłonne urządzenia domowego AGD
Fot. Velux
W domach energooszczędnych w standardzie NF15 i NF40 istotne jest stosowanie urządzeń o najwyższej efektywności energetycznej. To sprzęty oznaczone jako A, A+, A++ i A+++. Każdy plus oznacza 10-procentowy wzrost efektywności w porównaniu do klasy A.

Wymagania te wiążą się ze sporymi wydatkami. W wielu kategoriach klasa A jest już standardem i można wśród nich znaleźć sprzęty w rozsądnych cenach. Urządzenia o klasach A+ i A++ są przynajmniej o kilkaset złotych droższe, natomiast za oznaczone A+++ zapłacimy znacznie więcej (np. za lodówkę co najmniej 1000 zł).

Etykiety energetyczne ułatwiają wybór AGD

Duży sprzęt już od lat jest opatrywany etykietami energetycznymi. Znajdziemy na nich klasę efektywności energetycznej, ale też roczne zużycie prądu deklarowane przez producenta i skuteczność, z jaką pracują poszczególne sprzęty.

Chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki. Zużywają najwięcej energii spośród domowych urządzeń AGD (niemal 30%), więc wybór energooszczędnego modelu ma znaczenie. Zatem, im więcej plusów towarzyszy literze A na etykiecie, tym lepiej. Wybierajmy lodówki o pojemności dopasowanej do naszych potrzeb - zbyt duże powodują niepotrzebne zużycie energii (na jednego użytkownika wystarczy 60 l). Warto też zwrócić uwagę na pożyteczne funkcje, np. sygnał otwartych drzwi, automatyczne odmrażanie i odszranianie czy tryb wakacyjny (mniejszy pobór energii podczas nieobecności).

Zmywarki. Oprócz klasy efektywności energetycznej na etykiecie znajduje się informacja o klasie efektywności zmywania, a także suszenia naczyń. Ten ostatni wskaźnik oznacza zużycie energii elektrycznej podczas dosuszania umytych naczyń kuchennych, literą A+++ oznaczane są urządzenia suszące najoszczędniej, D - najmniej efektywne.

Aby podczas użytkowania zmywarka rzeczywiście osiągała najwyższe parametry należy włączać ją przy pełnym załadunku lub przy użyciu funkcji mycia połowy wsadu.

Pralki. Warto sprawdzić również klasy efektywności prania i wirowania (oznaczane również w skali od G do A, ale już bez plusów), gdyż urządzenia mocno się różnią. Wybierając pralkę, zwracajmy uwagę na funkcje pozwalające oszczędzać energię - automatykę wagową, doboru ilości wody i detergentów, skrócone programy do prania mało zabrudzonych rzeczy czy system zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem.

Suszarki i pralko-suszarki. Poza oznaczeniem klasy efektywności energetycznej na etykiecie znajdziemy informację o równie istotnej klasie wydajności skraplania (od A do G). Wśród rozwiązań wpływających na zmniejszenie zużycia energii są m.in. zastosowanie pomp ciepła, czujniki wilgotności przerywające pracę urządzenia od razu po wysuszeniu wsadu.

Pralko-suszarki mają zwykle niższe klasy energetyczne niż pralki. Do klasyfikacji używa się bowiem parametrów cyklu prania i suszenia, podczas którego urządzenie pobiera znacznie więcej prądu niż podczas samego prania.

Piekarniki. Na etykiecie energetycznej znajdziemy - poza klasą efektywności energetycznej - także informację o zużyciu prądu w skali roku i pojemności komory. W nowoczesnych modelach montowana jest automatyka, która pozwala dostosować parametry pieczenia do rodzaju potrawy, jej wagi, a nawet przyrządzić ją zgodnie z zapisanym w pamięci przepisem.

Sprawdź, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniało się zużycie energii (lub energii i wody) dla: piekarników,chłodziarek, zmywarek i pralek.

Energooszczędne odkurzacze

Od września 2014 roku etykiety efektywności energetycznej są dołączane również do odkurzaczy. Znajdziemy na nich klasę efektywności energetycznej w skali od A do G oraz roczne zużycie energii (obliczone dla 50 odkurzań powierzchni mieszkalnej równej 87 m2). Maksymalny pobór mocy odkurzaczy wskazany to obecnie 1600 W (od 2017 r. - 900 W), a najwyższa klasa energetyczna to A +++ (od 2017 roku). Z etykiety można też wyczytać, jak urządzenie radzi sobie z odkurzaniem podłogi twardej i dywanu (skuteczność oznaczona systemem literowym: najwyższa A, najniższa - G) i jaki hałas towarzyszy jego pracy odkurzacza. Alergicy znajdą też istotną dla nich informację o poziomie reemisji kurzu (inaczej mówiąc szczelności obudowy).

Dotacja na dom energoooszczędny: formalności krok po krokuZobacz też, jak zmniejszyć koszty ogrzewania domuZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom energooszczędny: jak wybrać AGD