Co zamiast zwykłej żarówki
Ze sklepów zniknęły 75-watowe i 100-watowe żarówki. Cała ta operacja odbywała się pod hasłem energooszczędności i troski o środowisko. Co producenci proponują nam w zamian?
Świetlówki kompaktowe - w porównaniu ze zwykłymi żarówkami zużywa ją pięciokrotnie mniej energii elektrycznej, a ich średnia trwałość jest kilkakrotnie większa (8-12 lat). Dają różne barwy światła, w tym również tę zbliżoną do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki. Nowoczesne modele zapalają się szybko i świecą równomiernie. Świetlówki warto stosować w miejscach, w których światło włącza się na długo - na przykład w przedpokojach, górnych oświetleniach salonów czy kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że świetlówki energooszczędne zawierają rtęć. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika - grozi za to grzywna od 500 do 5 tys. zł. Można je oddać do utylizacji w sklepie, w którym zostały kupione, lub w specjalnych punktach zbierania elektrośmieci.
Żarówki halogenowe - mają taki sam kształt jak żarówki tradycyjne. Dostępne są z trzonkiem E14 i E27. Dają światło o białej bar wie, podobne do dziennego. Dzięki temu wiernie oddają kolory oświetlanych przedmiotów - idealnie na dają się do oświetlenia miejsc do nauki i pracy. Zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki i odznaczają się trzykrotnie większą trwałością. Żarówki halogenowe na napięcie sieciowe (230 V) można stosować w tych samych oprawach co żarówki tradycyjne. Żarówki niskonapięciowe (6, 12 lub 24 V) wymagają transformatora, który obniża napięcie dopływającego do nich prądu.
Diody LED - w porównaniu ze zwykłymi żarówkami świecą kilkanaście razy dłużej i pozwala ją zaoszczędzić blisko 80% energii. Cechuje je bardzo wysoka trwałość, kilkadziesiąt razy przewyższająca tradycyjne żarówki. Nie nagrzewają się, nie emitują, promieni UV. Idealnie nadają się do oświetlenia dekoracyjnego, ale pojawia ją się coraz częściej w sprzedaży również jako podstawowe źródła światła zintegrowane z oprawą - lampy sufitowe, ścienne i biurkowe.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- oświetlenie
Oświetlenie energooszczędne - żarówki na 20% prądu
Czy da się oszczędzać prąd i nie zwariować?
Czy można oświetlić dom diodami LED?
Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA