Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana pokrycia dachowego

Wiesław Czajkowski z firmy Röben

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Wiesław Czajkowski z firmy Röben

Podstawą do bezbłędnego ułożenia dachu jest odpowiednie przybicie łat
Podstawą do bezbłędnego ułożenia dachu jest odpowiednie przybicie łat
Fot. Röben
Pytanie użytkownika:

Obecnie zamierzam wymienić pokrycie dachowe z papy asfaltowej na dachówkę ceramiczną podstawową Monza Plus. Pod starym pokryciem znajduje się deskowanie pełne. Zdecydowałem się na zerwanie starego pokrycia z papy. Mam w związku z tym pytanie: Jaką folię paroizolacyjną zastosować przy założeniu, że poddasze w przyszłości będzie ogrzewane, ocieplone i przeznaczone na cele mieszkalne? czy warto na deskowaniu zamontować kontrłaty następnie folię, kontrłaty, łaty i dachówkę.

Odpowiedź eksperta:

Niestety podaje Pan niewiele szczegółów... czy papa jest nowa? Czy to tylko 1-2 warstwy, czy grubsza? W jakim jest stanie? Jaki jest kształt dachu?

Jeśli dach nie jest skomplikowany, a papa jest w dobrym stanie, nie jest zbyt gruba, nie kruszy się i wymaga jedynie niewielkich napraw i uzupełnień, najlepiej byłoby nie usuwać jej z dachu.

Niestety nie da się tego ocenić na podstawie informacji, które Pan przesłał, więc radzimy skonsultować się w tej sprawie z doświadczonym dekarzem lub np. rzeczoznawcą, który obejrzy dach i określi, czy papę można zostawić, ewentualnie dokonując niewielkich napraw. Jeśli tak, papa z deskowaniem stworzą doskonały podkład, na którym można przybić kontrłaty, łaty i układać pokrycie z dachówki ceramicznej. Będzie to również rozwiązanie zdecydowanie tańsze, niż usuwanie papy i zakładanie folii. Oczywiście do prac trzeba zatrudnić fachowca, który będzie wiedział jak przykręcić łaty do pokrytego papą deskowania oraz m.in. że warstwy te trzeba przeciąć w kalenicy, by zapewnić prawidłową wentylację.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana pokrycia dachowego