Z czego wykonać wstępne krycie dachu: z papy na deskowaniu, folii dachowej czy membrany?
Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Wiesław Czajkowski z firmy Röben


Muszę ocieplić poddasze w starym poniemieckim domu. Dach kryty dachówką nie ma folii ani deskowania. Jakie warstwy izolacji zastosować i w jakiej kolejności? Co z folią paroprzepuszczalną przy krokwiach?
Odpowiedź eksperta:
To zależy od rodzaju dachówki, kąta nachylenia dachu oraz warunków klimatycznych panujących w miejscu, w którym znajduje się dom.
Jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu, to im jest mniejszy, tym bardziej szczelnego podkładu wymaga dach. Jeśli kąt nachylenia połaci jest mniejszy niż 22 stopnie (w przypadku dachówki Röben MONZAplus i FLEMING) lub mniejszy niż 30 stopni (w przypadku dachówki BORNHOLM), najlepiej zastosować zabezpieczenie w postaci pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalnej, przeznaczonej do tego folii.
Drugim ważnym czynnikiem decydującym o konieczności pełnego deskowania są warunki atmosferyczne panujące w miejscu położenia domu. Pełne deskowanie pokryte papą lub specjalną folią należy wykonać jeśli występują tam bardzo silne podmuchy wiatru oraz duże opady śniegu i deszczu. Dzieje się tak m.in. wtedy, kiedy budynek położony jest na otwartej przestrzeni, np. między dwoma fragmentami lasu.
W innych sytuacjach wystarczy zastosować folię, ale proszę pamiętać, że nie wolno jej przerwać, aby nie zmniejszać jej szczelności.
- Więcej o:
Jak dodatkowo wzmocnić konstrukcję dachu?
Wymiana pokrycia dachowego
Jak zabezpieczyć klinkierową kostkę brukową przed zabrudzeniami?
Jak montować płotki przeciwśniegowe?
Jaką dachówkę układać na dachu domu budowanego na terenie zalesionym (drzewa mieszane)?
Z czego wykonać wstępne krycie dachu: z papy na deskowaniu, folii dachowej czy membrany?
Jak usunąć biały pył z dachówki?