Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z czego wykonać wstępne krycie dachu: z papy na deskowaniu, folii dachowej czy membrany?

Wiesław Czajkowski z firmy Röben

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Wiesław Czajkowski z firmy Röben

Podstawą do bezbłędnego ułożenia dachu jest odpowiednie przybicie łat
Podstawą do bezbłędnego ułożenia dachu jest odpowiednie przybicie łat
Fot. Röben
Pytanie użytkownika:

Muszę ocieplić poddasze w starym poniemieckim domu. Dach kryty dachówką nie ma folii ani deskowania. Jakie warstwy izolacji zastosować i w jakiej kolejności? Co z folią paroprzepuszczalną przy krokwiach?

Odpowiedź eksperta:

To zależy od rodzaju dachówki, kąta nachylenia dachu oraz warunków klimatycznych panujących w miejscu, w którym znajduje się dom.

Jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu, to im jest mniejszy, tym bardziej szczelnego podkładu wymaga dach. Jeśli kąt nachylenia połaci jest mniejszy niż 22 stopnie (w przypadku dachówki Röben MONZAplus i FLEMING) lub mniejszy niż 30 stopni (w przypadku dachówki BORNHOLM), najlepiej zastosować zabezpieczenie w postaci pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalnej, przeznaczonej do tego folii.

Drugim ważnym czynnikiem decydującym o konieczności pełnego deskowania są warunki atmosferyczne panujące w miejscu położenia domu. Pełne deskowanie pokryte papą lub specjalną folią należy wykonać jeśli występują tam bardzo silne podmuchy wiatru oraz duże opady śniegu i deszczu. Dzieje się tak m.in. wtedy, kiedy budynek położony jest na otwartej przestrzeni, np. między dwoma fragmentami lasu.

W innych sytuacjach wystarczy zastosować folię, ale proszę pamiętać, że nie wolno jej przerwać, aby nie zmniejszać jej szczelności.

    Więcej o:

Skomentuj:

Z czego wykonać wstępne krycie dachu: z papy na deskowaniu, folii dachowej czy membrany?