Kolektory słoneczne w starym i nowym domu
Dzięki dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji solarnej, możemy w ciągu roku zaoszczędzić od 50 do 65% energii zużywanej do podgrzewania wody.
W Polsce instalacja solarna wykorzystywana jest przede wszystkim do podgrzewania wody do mycia lub przydomowego basenu. Im większa rodzina i im więcej zużywa ciepłej wody, tym szybciej zwrócą się nakłady poniesione na tę inwestycję. Stosowanie kolektorów także do wspomagania ogrzewania domu jest z pewnością sensowne, ale ze względu na koszty na razie w naszych warunkach dyskusyjne.
Powierzchnia kolektorów
W domach jednorodzinnych do obliczenia powierzchni kolektorów wykorzystuje się symulacje komputerowe lub metody uproszczone, polegające na doborze urządzeń w zależności od liczby mieszkańców.
Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa na dobę średnio 50 l wody o temperaturze 45°C, a do tego potrzebny jest kolektor o powierzchni absorbera około 1,5 m2. Jeśli zatem w domu mieszkają 4 osoby, to powinniśmy wówczas zastosować panele o powierzchni 6 m2. Ponieważ pojedyncze urządzenie ma 1,85-2,35 m2, oznacza to zakup 3 kolektorów.
Tak wyliczona wielkość i ilość kolektorów jest właściwa, pod warunkiem ich umieszczenia na południowej połaci dachu, pod kątem około 30-45 stopni. Jeżeli będą one ułożone inaczej, należy zastosować współczynniki korygujące. Przykładowo, gdy odpowiednie miejsce dla kolektorów znajduje się na dachu skierowanym na zachód, wówczas należy zwiększyć ich powierzchnię o 20-25%. W naszej sytuacji będzie to zatem 7,2-7,5 m2.
Instalacja bez błędów
Aby instalacja solarna była dobrze wykonana, należy właściwie dobrać rodzaj i wielkość kolektorów oraz zasobnika ciepłej wody. Jej montaż najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Gdzie montować rury.W nowym domu nie ma problemu z ułożeniem i ukryciem rur. W modernizowanym, często należy wykonać kilka otworów w stropach, by poprowadzić instalację solarną. Przepisy zabraniają jej montażu w przewodach wentylacyjnych. Nie zaleca się także układania jej na zewnątrz domu. Jeśli jednak jest to konieczne, przewody trzeba bardzo dobrze ocieplić - izolacją o grubości 30 mm (wewnątrz powinno to być 20 mm, choć niektórzy instalatorzy, żeby ograniczyć koszty, zakładają izolację jedynie 6-8 mm). Poza tym, gdy rury będą prowadzone na zewnątrz, materiał otulin musi być odporny nie tylko na działanie wysokiej temperatury (130-150°C), ale też na warunki atmosferyczne (mróz, deszcz, promieniowanie UV).
Uwaga! Długość instalacji solarnej powinna być możliwie jak najkrótsza. Dzięki temu znacznie ograniczymy straty ciepła przez rury, a moc pompy obiegowej może być mniejsza.
Jeden czy dwa zbiorniki. W modernizowanym domu mamy dwie możliwości magazynowania wody do mycia. Pierwszy to wykorzystanie istniejącego zasobnika - zwykle ma on około 100 l - współpracującego z jednofunkcyjnym kotłem gazowym. Jeśli jest on w dobrym stanie technicznym i mamy w kotłowni odpowiednio dużo miejsca, wystarczy dołożyć do niego drugi, o pojemności 200 lub więcej litrów. Woda do mycia będzie podgrzewana najpierw w nowym zasobniku zasilanym przez panele słoneczne, a następnie popłynie do zbiornika zasilanego z kotła gazowego.
Druga opcja polega na zastąpieniu istniejącego zbiornika nowym, przystosowanym do współpracy z kolektorami, czyli z dwiema wężownicami. Dolna służy do podłączania instalacji słonecznej, a górna - innego źródła ciepła (kotła gazowego lub pompy ciepła). Automatyka mierzy temperaturę na wyjściu z kolektorów i w dolnej części zasobnika. Jeżeli temperatura w kolektorach jest wyższa o nastawioną wartość (przeważnie 5-8 stopni) od tej w zasobniku, uruchamia się pompa obiegowa. Tłoczy ona glikol, który odbiera ciepło z kolektorów, a następnie oddaje je do wody przez dolną wężownicę grzewczą.
Jaki kocioł. Jeśli w istniejącej instalacji grzewczej pracuje gazowy kocioł przepływowy lub piecyk łazienkowy, należy sprawdzić u producenta, czy zostały one przystosowane do współpracy z kolektorami. Nie każde bowiem urządzenie może dogrzewać wodę wcześniej podgrzaną przez kolektory. W zasadzie tylko najnowsze modele kotłów i podgrzewaczy przepływowych zasilanych gazem sprawdzają się w takim rozwiązaniu. Podobnie rzecz się ma z podgrzewaczami na prąd.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Kolektory słoneczne w starym i nowym domu
Czym ogrzewać dom niskoenergetyczny
Kolektor słoneczny płaski
Kolektor słoneczny próżniowy
Gdzie zainstalować kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne - budowa i działanie instalacji słonecznej
Czy stosowanie kolektorów w Polsce ma sens?
Kolektory w modernizowanym lub nowym budynku