Dom na emeryturę
Parterowy dom z wbudowanym garażem nadaje się zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i ?na emeryturę?, więc jest bardzo uniwersalny.
- budynek dla osób, które są - lub wkrótce będą - na emeryturze i mają dorosłe dzieci
- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 100 m2
- stali mieszkańcy: dwie starsze osoby
Główna zaleta:
Skromny budynek, w którym zamieszka na stałe jedynie para ludzi, zyska bardziej komfortowy charakter.
Po wyprowadzce dzieci główną sypialnię można będzie uzupełnić dużą łazienką lub dodatkowymi garderobami dla gospodarzy, zachowując jeden zapasowy pokój gościnny.
Dom parterowy z garażem
Powierzchnia użytkowa: 129,6 m2 + garaż 20,8 m2
Powierzchnia zabudowy: 210,5 m2
Minimalne wym. działki: 22,4×26,8 m
Autorzy: architekci Krzysztof Borowski i Piotr Rynkiewicz
Kontakt: 606 291 927, 606 119 136
Usytuowanie na działce
Budynek ma plan w kształcie litery T z wysuniętym ku frontowi parceli garażem, poprzecznym skrzydłem prywatnym i częścią dzienną rozplanowaną po stronie ogrodu. Rozbudowana bryła nie jest wprawdzie najoszczędniejsza, ale za to wygląda okazale, mimo skromnego metrażu (130 m2).
W długiej bocznej ścianie, do której przylegają strefy gospodarcza i dzienna, znajdują się tylko niewielkie, wysoko umieszczone okna garażu, kotłowni oraz kuchni, a także wąski portfenetr doświetlający salon. Nawet minimalna odległość do granicy parceli - 4 m - nie zagrozi prywatności mieszkańców. Po przeciwnej stronie zabudowę można dosunąć do płotu jeszcze bliżej, na 3 m, gdyż w ścianie szczytowej przy sypialniach w ogóle nie ma okien. Bez większych kłopotów wpasujemy więc domostwo w parcelę o szerokości ok. 22,5 m.
Szansę na przyjemne, w miarę rozległe widoki dają rozmieszczenie najważniejszych otworów od strony ogrodu i uzupełniające okna we frontowej elewacji. Będzie ona - choćby ze względu na wystające skrzydło garażowe - nieco odsunięta od drogi, a dodatkową izolację może stanowić ogrodzenie oraz zieleń przedogródka.
Trochę miejsca ponad niezbędne minimum warto za to zapewnić sobie w głębi posesji. Taras da się wsunąć między prostopadłe ramiona budynku, ale by ogród za domem chociaż w pewnym stopniu chronił i zdobił bogato przeszklone wnętrza, potrzebne będzie miejsce na prawdziwe, pełnowymiarowe rośliny: krzewy, może niewielkie drzewo.
Dobrą orientację głównych pomieszczeń zapewni parcela z dojazdem od północnego zachodu.
Horyzontalna bryła nakryta wielospadowym dachem o bardzo łagodnie (30°) nachylonych połaciach zachowuje naturalną, ludzką skalę.
Doskonałe warunki do korzystania z zielonego otoczenia gwarantują spory podcień wejściowy oraz mocno powiązana z wnętrzami przestrzeń zewnętrzna, osłonięta dwoma skrzydłami domu (prawie patio).
Współczesny charakter nadają budynkowi otwory, w większości sięgające od podłogi do sufitu, oraz ciepła drewniana okładzina części prywatnej, którą warto zharmonizować z kolorem stolarki. Doskonałym uzupełnieniem tak wykończonego budynku będą drewniane podesty w roli ogrodowych tarasów.
Część dzienna
Pomieszczenia dzienne znajdują się w najgłębiej położonej części domu. Gwarantuje to mieszkańcom spokój, prywatność i wyjątkową bliskość zacisznego ogrodu. Nawet wtedy, gdy dom stanie przy dosyć ruchliwej drodze, osoby korzystające z salonu będą w naturalny sposób odizolowane od hałasu i spalin poprzecznym skrzydłem, ustawionym wzdłuż ulicy.
Aby trafić do reprezentacyjnej strefy, trzeba przemierzyć drogę między garażem i prywatnym skrzydłem oraz minąć kuchnię. Jednak tę drobną niedogodność niweluje fakt, że salon znajduje się na osi głównego korytarza i jest wyraźnie widoczny już od wejścia. Układ jest więc czytelniejszy niż w domach o zwartych, ale mniej przejrzystych planach.
Kuchnia - choć otwarta - nie będzie rzucać się w oczy, przysłonięta spiżarnią oraz niszą, w której z powodzeniem ulokujemy na przykład lodówkę. Za to osoba przygotowująca posiłek może zza blatu barowego obserwować salon - ogień na kominku, ekran telewizora itp. oraz brać udział w rozmowach toczących się wśród domowników i gości.
Brak progów i różnic poziomów zagwarantuje płynny ruch między różnymi obszarami domu. Warto dopilnować, by położenie tarasów nie zakłóciło tej harmonii. Najwygodniej będzie z nich korzystać, jeśli znajdą się na tym samym poziomie co podłogi w domu (i blisko murawy).
Część prywatna
Spora przestrzeń ogrodu, osłonięta dwoma prostopadłymi częściami domu, będzie działać jak wewnętrzne patio. Wychodzą na nie okna pokoju dziennego oraz dwóch z trzech domowych sypialni. Lokatorzy tych pokojów będą uprzywilejowani wobec osoby, która zajmie sypialnię z oknem od ulicy. Przy trójce stałych mieszkańców można w tym miejscu urządzić pokój do pracy i przenocowania gościa.
Teoretycznie dom może pomieścić typową, czteroosobową rodzinę, ale jedna, dosyć skromna łazienka (o powierzchni zaledwie 5,6 m2) nie bardzo odpowiada współczesnym standardom. Wprawdzie uzupełni ją zarówno toaleta dla gości (w pobliżu wejścia), jak i osobna pralnia, ale prawdziwej wygody będą tu mogli doświadczyć dopiero ci, których dzieci opuszczą rodzinne gniazdo. Wówczas obok głównej sypialni zamiast zwykłego pokoju warto urządzić luksusowy salonik kąpielowy z dużą wanną, natryskiem, a nawet miejscem do ćwiczeń. Dla gości można wtedy przeznaczyć "starą" łazienkę, a małą toaletę zlikwidować, powiększając sień.
- Więcej o:
- architektura