Cegła klinkierowa na elewacji
Wśród ścian trójwarstwowych, te z elewacją klinkierową z pewnością należą do ?górnej półki? - są trwałe, reprezentacyjne, o ponadczasowej estetyce.
Elewacje z klinkieru mogą być więc najróżniejsze - od tradycyjnych czerwonych, stylizowanych na antyczne mury, po nowoczesne, gładkie, w kolorach lśniącej bieli lub grafitu.
Cegła klinkierowa czy licowa
W ofertach producentów cegły klinkierowe często znajdują się obok licowych. Czym różnią się te dwa materiały?
Cegły klinkierowe (zdjęcie) to materiały najwyższej jakości, o nasiąkliwości do 6%. Rekordzistki osiągają wyniki na poziomie 1-1,5%. Cegły licowe (zdjęcie) mają większą nasiąkliwość (około 8%) i mniejszą wytrzymałość na ściskanie. Dlatego - w przeciwieństwie do klinkierowych - nie można budować z nich elementów konstrukcyjnych budynku, na przykład słupów podtrzymujących strop.
Poza tym, cegły licowe i klinkierowe są do siebie podobne, nie tylko pod względem wizualnym. Oba materiały są mrozoodporne i odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego zarówno jedne, jak i drugie doskonale sprawdzają się na elewacji.
Wymiary cegieł klinkierowych
Na naszym rynku najpopularniejsze są dwa wymiary cegieł - RF, nazywane też niekiedy "polskimi" (250 X 120 X 65 mm) oraz NF (240 X 115 X 71 mm).
Format klinkieru jest istotny przede wszystkim przy obliczaniu potrzebnej liczby cegieł (a także kosztów ich zakupu) - na 1 m˛ muru zużyjemy około 48 sztuk cegieł NF i 51-52 sztuki cegieł RF. Na każdych 12 rzędów cegieł RF przypada więc w przybliżeniu 11 rzędów cegieł NF, co sprawia, że zużycie chemii budowlanej jest w tym drugim wypadku nieco mniejsze. Pod względem wizualnym różnice są natomiast nieznaczne.
Uwaga! Warto sprawdzić, czy w projekcie uwzględniony jest już jakiś konkretny format. Niektórzy architekci tak rozliczają wymiary budynku, żeby zminimalizować konieczność docinania cegieł. Zastosowanie się do ich sugestii będzie z pewnością opłacalne.
Asortyment producentów klinkieru nie kończy się na dwóch wspomnianych wymiarach - dostępne są też m.in. wąskie i długie cegły LDF (290 X 90 X 52 mm), czy wysokie i masywne 2DF (240 X 115 X113 mm) (schemat różnych formatów cegieł). Większość z nich produkowana jest na zamówienie.
Barwy klinkieru
Czerwień wypalonej gliny, choć nadal popularna, to dziś tylko jeden z setek wariantów kolorystycznych cegieł. Na kolor cegły ma wpływ szereg czynników.
Skład mineralny gliny. Obecnie znane są złoża nie tylko o ciepłych kolorach, takich jak żółcie, pomarańcze i czerwienie, ale też na przykład wyjątkowe, białe gliny (z dużą zawartością kaolinitu, któremu klinkier zawdzięcza porcelanową biel).
Sposób wypału. Nowoczesne linie produkcyjne, sterowane komputerowo i korzystające z najnowszych osiągnięć techniki, pozwalają na modyfikowanie warunków wypału - na przykład dzięki zastosowaniu procesu redukcji gazu, z tej samej gliny można uzyskać cegły w różnych odcieniach.
Barwienie w masie. Barwnik dodaje się na wczesnym etapie produkcji, dzięki czemu cały produkt jest w jednolitym kolorze. W ten sposób powstają cegły w ciemnych barwach (brązy, szarości); można je przycinać bez obaw o odsłonięcie innego koloru.
Angobowanie. Angoba to glinka szlachetna z dodatkiem różnych minerałów i tlenków metali. Aby nadać cegłom pożądany kolor (niewystępujący naturalnie - na przykład granatowy), pokrywa się je cienką warstwą angoby, a następnie wypala.
Glazurowanie. Polega na nałożeniu na licową płaszczyznę cegły (tę, która będzie widoczna w murze) podwójnej warstwy glazury. Następnie cegły się wypala. Dzięki temu glazura trwale łączy się z klinkierem, co gwarantuje trwałość koloru. Jest to metoda, która pozwala zabarwić cegły na dowolny kolor oraz sprawia, że mają one wyjątkowy połysk.
Więcej niż kolor - wiązanie, lico, spoiny
Ostateczny wygląd klinkierowej elewacji kształtuje nie tylko kolor samej cegły. Równie istotne są inne czynniki, takie jak na przykład struktura powierzchni lica, rodzaj wiązania (czyli sposób ułożenia cegieł w murze) oraz kolor zastosowanej spoiny.
Natomiast cegła licowa z niejednolitą, chropowatą powierzchnią najbardziej przypomina starą, ręcznie formowaną cegłę (zdjęcie).
Wiązanie. Sposób ułożenia cegieł w murze ma duży wpływ na ostateczny wygląd domu z klinkierową elewacją. Każde wiązanie wyróżnia się właściwym dla niego rysunkiem spoin (wątkiem).
Podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami to wariant ułożenia cegieł - w niektórych wiązaniach widoczne są jedynie wozówki cegieł, czyli boki z dłuższą podstawą; w pozostałych wykorzystuje się także główki, czyli boki węższe.
Kolor i kształt spoin. Kolor fugi jest kwestią gustu inwestora. Można go dobrać w hurtowni z wzorników, lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom dostępnym na stronach niektórych producentów cegieł.
Uwaga! Kolor fugi zbliżony do barwy klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą powierzchnię, a zupełnie odmienny - podkreśli rysunek cegły w murze. Barwa spoiny w znacznej mierze wpływa na wygląd gotowego muru.
Kształt fugi (schemat różnych kształtów fugi) również zależy od inwestora, ale zasada jest prosta - jej dolna (a najlepiej także górna) krawędź powinny stykać się z brzegiem cegły, by w spoinach nie gromadziła się woda.
Cena klinkieru
W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. To prawda - choć nie do końca, gdy na dom spojrzymy jak na inwestycję długoterminową, która służyć będzie nawet kilku pokoleniom.
Sam koszt zakupu cegieł klinkierowych jest rzeczywiście wyższy niż większości materiałów elewacyjnych. Jednak z drugiej strony - mamy materiał, który przez wiele lat nie zmienia swojej barwy i nie brudzi się, jest odporny na deszcz, mróz i uszkodzenia mechaniczne. Cegła nie wymaga dodatkowych wydatków eksploatacyjnych, na przykład na odświeżanie i malowanie. A jeśli policzymy, ile przez kilkadziesiąt czy nawet sto lat trzeba zapłacić za odmalowanie elewacji, okaże się, że to dużo więcej niż jednorazowy wydatek na cegły.
Cena cegły w dużej mierze zależy od jej typu i koloru. Najtańszy jest klinkier w klasycznym, czerwonym kolorze - cena za takie cegły (nawet od renomowanego producenta) zaczyna się już od około 100 zł/m˛ muru. Za bardziej oryginalne kolory zapłacimy więcej. Koszt 1 m2 elewacji z cegieł ciemnych, na przykład brązowej lub grafitowej, to wydatek rzędu 135-200 zł.
Uwaga! Niektórzy producenci mają te same ceny w całym kraju, inni osobno liczą transport. Koszty zakupu materiałów trzeba więc zawsze sprawdzać bezpośrednio w hurtowniach.
Cegły klinkierowe oferują m.in.:
- Crh Klinkier, www.crh-klinkier.pl, tel. 32 23 94 145
- Ekoklinkier, www.ekoklinkier.pl, tel. 81 462 54
- Klinkierbud, www.klinkierbud.pl, tel. 22 702 72 00
- Klinkier Przysucha, www.klinkierprzysucha.pl, tel. 48 675 21 80
- Röben, www.roben.pl, tel. 71 39 78 100
- Wienerberger, www.wienerberger.pl, tel. 22 514 20 20
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: