Klinkier bez wykwitów
Białe naloty mogą pojawić się nawet na świeżo wykonanych powierzchniach z klinkieru. Większość z nich po pewnym czasie zmyje deszcz. Kto jednak nie chce czekać, może je usunąć wcześniej.
Jednak mimo tych zabiegów, na klinkierze może pojawić się biały, przypominający szron nalot - zwany fachowo wykwitami. Są to osady soli, najczęściej chlorki, siarczki i siarczany. Powstają one w wyniku krystalizowania na powierzchni klinkieru związków mineralnych, przedostających się z cegieł lub zaprawy do murowania i spoinowania. Czasem murarze próbują je zatuszować przy pomocy olejów spożywczych. Jest to jednak działanie tymczasowe. Biały nalot pojawi się ponownie, często z większym nasileniem.
Przyczyn powstawania wykwitów jest kilka. Są nimi najczęściej:
- cegły klinkierowe;
- użycie niewłaściwej zaprawy - nieprzeznaczonej specjalnie do klinkieru lub przygotowanej na budowie z niepłukanego piasku;
- dodanie zbyt dużej ilości wody zarobowej do zaprawy przeznaczonej specjalnie do klinkieru.
Usuwanie białych nalotów i impregnacja klinkieru
Do usunięcia nalotu z powierzchni klinkieru nie trzeba od razu stosować specjalnych środków czyszczących. Zanim po nie sięgniemy, najlepiej sprawdzić, z jakim rodzajem wykwitów mamy do czynienia. Jeśli warstwa osadu jest cienka i da się ją zetrzeć ręką, wystarczy przetarcie na sucho ostrą szczotką (nie stalową) lub gąbką.
Gdy nie jest możliwe usunięcie osadu w taki sposób, zabrudzoną powierzchnię można zmyć wodą pod ciśnieniem lub mokrą szczotką. Jeżeli nalot nie zniknie, a wręcz przeciwnie - na powierzchni klinkieru utworzą się jasnoszare przebarwienia, wykwity wymagają usunięcia specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. By łatwiej było utrzymać klinkier w czystości, jego powierzchnię warto po zabiegu pokryć impregnatem (ok. 25 zł/l).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: