Ochrona elewacji
Aby elewacja domu długo wyglądała jak nowa, warto zabezpieczyć ją impregnatami.
- Impregnaty do murów z cegieł i okładzin ceramicznych i silikatowych. Można też nimi zabezpieczać ściany pokryte tynkiem. Zwiększają trwałość elewacji, zachowują jej żywe kolory oraz chronią ją przed zabrudzeniem, nasiąkaniem wodą i rozwojem mikroorganizmów. Niektóre z nich chronią także przed zabrudzeniem przez graffiti (z zabezpieczonego nimi muru można je bez trudu zmyć wodą). Najczęściej stosowane są impregnaty silikonowe i silikatowe (do podłoża z kamienia, cegły silikatowej i betonu) oraz olejowe (do podłoża z klinkieru lub cegły licowej).
- Impregnaty do drewna. Zabezpieczają drewno przed wpływem czynników atmosferycznych, grzybów, glonów, porostów i owadów oraz obniżają stopień jego palności. Na rynku są też impregnaty barwiące, które dzięki zawartości barwnika dodatkowo nadają drewnu kolor, zachowując naturalny rysunek słojów i naturalną fakturę drewna.
Tynki starego typu ("wykręcane" na budowie z piasku, wody, cementu i wapna w betoniarce) nie są wodoodporne - trzeba je impregnować. Wodoodporne tynki można otrzymać z nowoczesnych, fabrycznie przygotowanych mieszanek.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Wilgoć w ścianach: jak chronić zewnętrzne konstrukcje przed zagrożeniem?
Nowoczesne rozwiązanie na elewacje budynków Płyty Monolith Plus od Grupy Tubądzin
Elewacje na lata
Ocieplona ściana: jak naprawić uszkodzenia tynku i ocieplenia
Remont elewacji – jak odmienić wygląd domu i zyskać jeszcze więcej?
Gres na elewacji
Domy z efektowną elewacją
Najlepsze fasady