Naprawa podłogi - odspojony i łódkujący parkiet
Mam podłogę wykończoną dębowym parkietem. Zimą, trzy miesiące po jego ułożeniu, zauważyłam, że klepki zrobiły się wklęsłe, a wiele z nich się odspoiło. Czy to wada drewna, czy wina parkieciarza? Jak taką podłogę naprawić? Renata K.
Powody łódkowania parkietu
Klepka była dobrze wysuszona, lecz po ułożeniu zbyt szybko została wykończona. A przecież im później parkiet będzie wyszlifowany, tym ryzyko łódkowania po lakierowaniu będzie mniejsze. Bezpośrednio po ułożeniu parkiet dostosowuje się do wilgotności w pomieszczeniu właśnie łódkując lub lekko rozsychając. Dobrzy parkieciarze zalecają cyklinowanie drewnianej podłogi najwcześniej miesiąc po jej ułożeniu. Inaczej drewno zabiera wilgoć z podłoża i zaczyna pęcznieć. Dolne warstwy deszczułek mają większą wilgotność niż górne, ponieważ lakier hamuje proces pęcznienia. Następstwem tego są naprężenia, które uwidaczniają się odkształceniami klepek w postaci "łódek". Aby były mniej widoczne, parkiet należy przeszlifować.
Odspojenie dębowych klepek
Deszczułki odspoiły się razem z warstwą kleju. Wniosek z tego jest taki, że to wina podłoża. Prawdopodobnie miało ono zbyt dużą wilgotność i było zbyt słabe. Na zdjęciu wyraźnie widać, że podkład cementowy kruszy się i pyli. Za jego jakość odpowiada firma wykonująca podłoże.
Mimo to przed rozpoczęciem układania parkieciarz powinien sprawdzić jego wytrzymałość i wilgotność, a w razie konieczności wzmocnić podkład środkiem gruntującym. Być może to zrobił, ale zastosowany preparat był zbyt słaby. Klepki odspoiły się więc razem z klejem i cienką warstwą podłoża.
Dobrym, lecz rozłożonym w czasie rozwiązaniem tej sytuacji, jest wyjmowanie kolejnych ruchomych klepek, oczyszczenie ich spodu i po zagruntowaniu podłoża wklejenie w to samo miejsce. Gdy deszczułki przestaną się już odspajać, cały parkiet trzeba przeszlifować i polakierować.
Jeśli parkieciarz nie sprawdził stanu podłoża i parkietu przed ułożeniem oraz nie zachował okresu aklimatyzacji przed cyklinowaniem, powinien wykonać naprawę w ramach reklamacji. Należałoby też sprawdzić, czy mieszkańcy utrzymywali w pomieszczeniach właściwą wilgotność i temperaturę.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Wymiana posadzki z paneli podłogowych
Wytarta podłoga
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?
Listwy przypodłogowe: montaż z użyciem pianki
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz
Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli
Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych