Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele podłogowe warstwowe i laminowane - odbiór robót budowlanych

Jan Wrześniak

Powszechnie uważa się, że panele są łatwe w montażu, więc wielu wykonawców niezbyt się przykłada do ich układania. Później wszelkie niedociągnięcia utwierdzają nas w błędnym przekonaniu, że są one gorsze niż parkiet czy mozaika.

odbiór posadzki
Przed ułożeniem, panele powinny się aklimatyzować przez 48 godzin
Fot. Barlinek
Nowo kupionych paneli nie należy od razu wyjmować z zafoliowanych paczek, lecz zostawić je na minimum 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane.

Izolacja. Panele laminowane "odcina się" od podłoża folią. Na niej rozkłada się płyty lub maty wyciszające i eliminujące niewielkie nierówności. Jeśli nie zostaną one ułożone, posadzka może się uginać i klawiszować. Wtedy krawędzie niektórych paneli wskutek tarcia o sąsiednie będą się niszczyć.

Warto zwrócić uwagę, aby maty były rozkładane prostopadle do paneli. Poszczególne ich pasy powinny się wzajemnie stykać i nie mogą na siebie zachodzić, a miejsca połączeń powinny być dokładnie zaklejone taśmą samoprzylepną. Płyty powinny zaś być układane pod kątem 45° do paneli; ich styków nie trzeba uszczelniać.

Układanie. Panele układa się dłuższymi bokami prostopadle do okien. Łączy się tylko ich krawędzie: klejem te z wpustami i wypustami; bez kleju - te z zamkami.

Panele drewniane przykleja się do podkładu, laminowane natomiast nie powinny być - poza tymi przeznaczonymi na ogrzewanie podłogowe - trwale związane z podłożem. Unika się w ten sposób "wstawania posadzki", jej uginania i odgłosów stukania spowodowanych każdym krokiem. Trudniej jednak wtedy o wymianę pojedynczego uszkodzonego panelu.

Podczas łączenia paneli, dobija się je gumowym młotkiem lub przez gumowy klocek. Błędem jest uderzanie w pióro panelu. Można go w ten sposób uszkodzić. Uderzać należy jedynie w krawędź z wyprofilowanym wpustem.

Dylatacje. W progach pomieszczeń i w miejscach połączeń paneli z inną posadzką wstawia się specjalne profile progowe lub przejściowe. Dylatacjami dzieli się również posadzkę na mniejsze pola we wnętrzach o wymiarach przekraczających 8 m wzdłuż krótszej krawędzi paneli lub 12 m wzdłuż dłuższej krawędzi, a także w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie (litery L, H, F, U czy T).

Jeśli wykonawca zapomni o wykonaniu dylatacji w jednym z wymienionych miejsc i z tego powodu posadzka lub poszczególne panele zaczynają "wstawać", jak najszybciej trzeba zrobić dylatację w gotowej posadzce, na przykład przycinając panele przy ścianach lub wycinając w nich odpowiedni otwór na profil progowy. Jest szansa, że dzięki temu posadzka opadnie i nie będzie z nią więcej problemów.

Listwy. Powinny być zamocowanie do ścian, a nie do posadzki. Inaczej po krótkim czasie między listwami a ścianami pojawi się nieestetyczna szpara.

Po zamocowaniu listew, warto dokładnie obejrzeć panele w ciemnych kolorach. Choć używane do przykręcenia listew wkrętarki są plastikowe, to zdarza się, że mogą one zarysować posadzkę. Takie uszkodzenia udaje się często zamaskować specjalnym środkiem; jednak czasem konieczna jest wymiana zarysowanych paneli.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Panele podłogowe warstwowe i laminowane - odbiór robót budowlanych