Panele podłogowe warstwowe i laminowane - odbiór robót budowlanych
Powszechnie uważa się, że panele są łatwe w montażu, więc wielu wykonawców niezbyt się przykłada do ich układania. Później wszelkie niedociągnięcia utwierdzają nas w błędnym przekonaniu, że są one gorsze niż parkiet czy mozaika.
Izolacja. Panele laminowane "odcina się" od podłoża folią. Na niej rozkłada się płyty lub maty wyciszające i eliminujące niewielkie nierówności. Jeśli nie zostaną one ułożone, posadzka może się uginać i klawiszować. Wtedy krawędzie niektórych paneli wskutek tarcia o sąsiednie będą się niszczyć.
Warto zwrócić uwagę, aby maty były rozkładane prostopadle do paneli. Poszczególne ich pasy powinny się wzajemnie stykać i nie mogą na siebie zachodzić, a miejsca połączeń powinny być dokładnie zaklejone taśmą samoprzylepną. Płyty powinny zaś być układane pod kątem 45° do paneli; ich styków nie trzeba uszczelniać.
Układanie. Panele układa się dłuższymi bokami prostopadle do okien. Łączy się tylko ich krawędzie: klejem te z wpustami i wypustami; bez kleju - te z zamkami.
Panele drewniane przykleja się do podkładu, laminowane natomiast nie powinny być - poza tymi przeznaczonymi na ogrzewanie podłogowe - trwale związane z podłożem. Unika się w ten sposób "wstawania posadzki", jej uginania i odgłosów stukania spowodowanych każdym krokiem. Trudniej jednak wtedy o wymianę pojedynczego uszkodzonego panelu.
Podczas łączenia paneli, dobija się je gumowym młotkiem lub przez gumowy klocek. Błędem jest uderzanie w pióro panelu. Można go w ten sposób uszkodzić. Uderzać należy jedynie w krawędź z wyprofilowanym wpustem.
Dylatacje. W progach pomieszczeń i w miejscach połączeń paneli z inną posadzką wstawia się specjalne profile progowe lub przejściowe. Dylatacjami dzieli się również posadzkę na mniejsze pola we wnętrzach o wymiarach przekraczających 8 m wzdłuż krótszej krawędzi paneli lub 12 m wzdłuż dłuższej krawędzi, a także w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie (litery L, H, F, U czy T).
Jeśli wykonawca zapomni o wykonaniu dylatacji w jednym z wymienionych miejsc i z tego powodu posadzka lub poszczególne panele zaczynają "wstawać", jak najszybciej trzeba zrobić dylatację w gotowej posadzce, na przykład przycinając panele przy ścianach lub wycinając w nich odpowiedni otwór na profil progowy. Jest szansa, że dzięki temu posadzka opadnie i nie będzie z nią więcej problemów.
Listwy. Powinny być zamocowanie do ścian, a nie do posadzki. Inaczej po krótkim czasie między listwami a ścianami pojawi się nieestetyczna szpara.
Po zamocowaniu listew, warto dokładnie obejrzeć panele w ciemnych kolorach. Choć używane do przykręcenia listew wkrętarki są plastikowe, to zdarza się, że mogą one zarysować posadzkę. Takie uszkodzenia udaje się często zamaskować specjalnym środkiem; jednak czasem konieczna jest wymiana zarysowanych paneli.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Olejowanie podłogi drewnianej - odbiór robót budowlanych
Parkiet i mozaika drewniana - odbiór prac budowlanych
Podkład pod posadzkę - odbiór robót budowlanych
Panele podłogowe drewniane i laminowane
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?
Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli