Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogi olejowane Podłogi olejowane

Magda Tomkowicz Magda Tomkowicz Magda Tomkowicz

Znana od dawna metoda konserwowania drewna przez olejowanie robi dziś karierę "na podłodze". Olej nie tylko zachowuje naturalną urodę drewna, ale też dobrze chroni podłogę przed zniszczeniem Znana od dawna metoda konserwowania drewna przez olejowanie robi dziś karierę "na podłodze". Olej nie tylko zachowuje naturalną urodę drewna, ale też dobrze chroni podłogę przed zniszczeniem

MATERIALY REKLAMOWE FIRMY:TARKETT
Fot. Tarkett
Oleje do podłóg produkowane są na bazie wody i naturalnych olejów roślinnych. Nie zawierają syntetycznych rozpuszczalników, są więc ekologicznie czyste. Mogą zastąpić lakierowanie i woskowanie.

W przeciwieństwie do lakieru, który tworzy na podłodze cienką i twardą warstwę ochronną, olej wnika w głąb drewna, konserwując całą warstwę wierzchnią. Nie tylko zachowuje naturalną urodę drewna, ale też dobrze chroni podłogę przed zniszczeniem.

Duży wybór

Możemy kupić gotowe, wykończone już panele podłogowe, których montaż jest z reguły tak prosty, że można położyć je samemu. Są to łączone na pióro i wpust deski pojedyncze (z wierzchnią warstwą z jednego kawałka drewna) lub dwu- albo trzypasmowe. Niektórzy producenci, m.in. Kährs, oferują również panele z klasycznymi wzorami: diagonalnym (szeroka mozaika), w jodełkę lub romby. Parkiety te są fabrycznie pokrywane jedną lub kilkoma warstwami oleju; każda kolejna powłoka jest utwardzana promieniami UV, dzięki czemu podłoga jest odporna na ścieranie i zabrudzenia.

Parkiety większości producentów wykańczane są olejem transparentnym (zupełnie przezroczystym), zachowującym naturalną barwę drewna. Niektórzy, m.in. szwedzki Tarkett czy rodzimy Baltic Wood (producent podłóg typu Baltic Floor), stosują także oleje z białym pigmentem i ciemne. Te pierwsze mają podkreślić barwę drewna - wykańcza się nimi jasne gatunki (jesion, klon, brzoza). Olej ciemny natomiast nakładany jest na parkiet dębowy, aby uzyskać tzw. dąb antyczny.

Oprócz "tradycyjnych" gatunków drewna podłogowego, jak jesion, buk, klon, dąb, brzoza, sosna i inne, na rynku dostępne są też egzotyczne gatunki, np. rudobrunatny merbau, jatoba, nieco ciemniejsza sucupira, czy jarrah o ciemnoognistej barwie. Można też wybierać panele bardziej jednolite lub o wyraźnej strukturze drewna i zróżnicowaniu słojów.

Pielęgnacja i konserwacja

Olejowane i utwardzane podłogi dobrze się sprawdzają zarówno w mieszkaniach, jak i pomieszczeniach biurowych lub halach sportowych. Parkiet olejowany wymaga, zwłaszcza przez pierwszy rok, więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż lakierowany, ale po tym okresie i odpowiedniej konserwacji, podłoga będzie jeszcze bardziej wytrzymałai i dłużej będzie wyglądać świeżo.

Poza odkurzaniem parkiet wymaga okresowej konserwacji. Kährs np. zaleca woskowanie swojego parkietu po 6 i 12 miesiącach od położenia, a następnie co rok. Baltic Wood i Tarkett natomiast zaleca raz w miesiącu przez pół roku dokładnie oczyścić podłogę z kurzu i pokryć specjalnym olejem pielęgnacyjnym.

Z podłóg olejowanych łatwo usunąć niewielkie zarysowania. Uszkodzoną powierzchnię wystarczy lekko zetrzeć drobnym papierem ściernym i naoleić. Producenci oferują zestawy artykułów do samodzielnej regularnej pielęgnacji i okresowej konserwacji podłóg.

Ceny

Cena parkietu panelowego uzależniona jest od gatunku drewna, jego sortu (zróżnicowania klepek) oraz wzoru powierzchniowego. Cena Baltic Floor waha się od 99 do 379 zł / m<+>2 (parkiet olejowany jest o 15 zł droższy od swojego odpowiednika lakierowanego). Olejowana podłoga szwedzkiego Kährsa kosztuje od 109 do 358 zł/m kw., plus 20 zł za montaż 1 m kw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogi olejowane Podłogi olejowane