Parkiet korkowy
Podłogę w mieszkaniu można wyłożyć korkiem, czyli przetworzoną korą dębu korkowego, rosnącego na plantacjach w krajach zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Z konarów co dziewięć lat zdejmowana jest kora. Zabieg nie szkodzi drzewom - dęby służą plantatorom nawet 300 lat.
Jako wykładzina podłogowa korek jest materiałem uniwersalnym. Doskonale zastępuje ceramiczne płytki podłogowe, jak też drewniane czy drewnopodobne parkiety i panele. Równie dobrze zdaje egzamin w pokojach gościnnych, sypialniach, kuchniach i łazienkach jak w biurach, sklepach, kawiarniach, korytarzach i innych pomieszczeniach, nawet o dużym natężeniu ruchu. Zasadniczo parkiety korkowe występują w dwóch rodzajach: jako płyty podłogowe do przyklejania na wylewkach samopoziomujących oraz jako panele do montażu tzw. podłóg pływających.
Dużą grupę stanowią płyty podłogowe o grubości 4 mm wykonane z dwóch warstw korka: spodniej - z drobno mielonego aglomeratu korkowego, i wierzchniej - z dekoracyjnego korka naturalnego. Mają one kształt kwadratu o boku 30 cm lub prostokąta 30x60 cm. Warstwa zewnętrzna może być wykonana z surowego korka, lakierowana bezbarwnym lakierem ekologicznym lub pokryta cienką, bezbarwną, odporną na ścieranie folią PCW. Te ostatnie są najbardziej odporne na ścieranie, można je więc stosować w przedpokojach i miejscach użyteczności publicznej. Płyty z surowego korka przeznaczone są do lakierowania.
Kolejną grupę korkowych płyt podłogowych stanowią elementy o grubości 3,2 mm i wymiarach 30x30 cm lub 90x15. Składają się z rdzenia z aglomeratu korkowego o grubości 2,3 mm, warstwy spodniej z PCW lub cienkiej płyty MDF oraz wierzchniej warstwy grubości 0,5 mm z dekoracyjnego korka lub cienkiego forniru z naturalnego drewna. Płyty podłogowe z dekoracyjną warstwą korkową zabezpieczone są dodatkowo odporną na ścieranie warstwą z kolorowego PCW lub przezroczystej folii o grubości 0,45 mm. Płyty fornirowane naturalnym drewnem powlekane są również odporną na ścieranie folią. Dostępne są forniry imitujące klepki lub deski z wielu gatunków drewna, np. buku, jesionu, orzecha, czereśni, gruszy, dębu i mahoniu w najróżniejszych odcieniach.
Kolejną grupę elementów stanowią płyty do lakierowania z dwuwarstwowego korka o grubości 6 mm i wymiarach: 30x30, 45x45, 15x45 i 30x60 cm. Dostępne są zarówno w postaci naturalnej, jak też barwionej.
Oprócz płyt ostatnio coraz większą popularnością cieszą się podłogowe panele z korka o wymiarach 90x18,5 cm i grubości 9 mm. Podobnie jak płyty są to elementy wielowarstwowe. Spodnią stronę pokrywa okleina drewnopodobna lub folia PCW. Kolejną warstwę tworzy płyta MDF z piórowpustami na krawędziach. Zasadniczy rdzeń ze sprasowanego korka ma około 2,5 mm grubości. Wierzch panelu tworzy dekoracyjny korek lub naturalny fornir drewniany. Przed zarysowaniami i uszkodzeniem chroni wierzch panelu z korkowym licem, a także z licem z forniru przezroczysta folia PCW.
Gama kolorów, wzorów i wymiarów płyt i paneli umożliwia tworzenie na podłogach interesujących wzorów. Olbrzymie pole do popisu mają pod tym względem projektanci wnętrz. Dodatkowo podłogi takie dzięki swej trwałości będą zdobić pomieszczenia przez długie lata.
Woskowane płyty ścienne należy co pewien czas pastować i polerować pastami do podłóg lub karoserii samochodowych. Miejsca silnie zabrudzone można czyścić terpentyną, a potem ponownie nawoskować pastą. Płyty lakierowane przemywa się wodą ze środkami z łagodnym detergentem. Co trzy-pięć lat należy nałożyć na nie nowy lakier.
Płyty i panele foliowane, podobnie jak lakierowane, odkurza się i przemywa wodą z płynem do mycia naczyń kuchennych (ważne jest, aby użyć środków z łagodnym detergentem) lub specjalistycznymi środkami konserwującym.
- Więcej o: