Grzejniki elektryczne
Grzejniki zasilane prądem to dobry sposób na docieplenie pomieszczenia - zainstalowany w nich termostat umożliwia precyzyjne regulowanie temperatury we wnętrzu. Ze względu na wysokie koszty eksploatacji rzadko są jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu czy domu, mogą się jednak sprawdzić jako uzupełnienie ogrzewania podstawowego.
Działanie i rodzaje
Jeśli wnętrza mają być ogrzewane tylko energią elektryczną, grzejniki albo piec akumulacyjny należy podłączyć bezpośrednio do odpowiednio przygotowanej instalacji elektrycznej. Natomiast jeśli chcemy tylko dogrzewać pomieszczenia lub korzystamy z grzejników poza sezonem grzewczym, wybierzmy modele podłączane do gniazdka elektrycznego 230 V albo wodne, w których instaluje się grzałkę, również podłączaną do gniazdka - i te dwa rodzaje urządzeń pokazujemy.
Jak wybrać
Zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W na metr kwadratowy, w zależności od izolacji ścian oraz rodzaju pomieszczenia. Zakłada się, że najwyższa temperatura (około 24 st. C) powinna być w łazience - zapewni ją grzejnik o mocy 130-150 W/m kw.
Zalety
Często są to urządzenia bardzo efektowne, można z nich korzystać poza sezonem grzewczym, pozwalają precyzyjnie sterować temperaturą.
Wady
Duże koszty eksploatacji, zwłaszcza gdy jest to jedyny system ogrzewania.
- Więcej o: