Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie: waga odwagi

Stylizacja: Joanna Płachecka, zdjęcia: Michał Mutor, tekst: Elżbieta Błasikiewicz

Za pomocą kolorów można zmienić na lepsze każde wnętrze. Przekonamy was do tego w naszym nowym cyklu. W tym odcinku stylistka nadała wyrazisty charakter kącikowi wypoczynkowemu, stosując eleganckie zestawienie szarości z turkusem. Trzeba przyznać, że dzięki nowym kolorom i dobranym do nich dodatkom kącik wypoczynkowy nabrał wyrazistości. Wnętrze tradycyjne stało się nowoczesne i modne. Partnerem cyklu jest Dekoral Fashion

24.01.2013 , WNETRZA , DEKORAL , SESJA DLA : CZTERY KATY , STYLIZACJA JOANNA PLACHECKA . FOT. MICHAL MUTOR SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA DEKORACJE
MALOWANIE. Aranżacja wyjściowa.
Fot. Michal Mutor
W aranżacji wnętrz często powielamy sprawdzone już sposoby. Wybieramy spokojne kolory i tradycyjne dodatki, wiedząc, że ostateczny efekt nie będzie nieprzyjemnym zaskoczeniem. Nasza stylistka odważnie przełamała ten schemat. Na główną barwę wystroju wybrała szarość, która ma wiele zalet - przede wszystkim nie wywołuje niepokoju i nie konkuruje z innymi barwami, znakomicie sprawdza się więc w roli tła. Proszę popatrzeć, jakim pięknym blaskiem zajaśniał w jej towarzystwie turkus. W rezultacie zestawienie kolorystyczne jest na tyle żywe, by uatrakcyjnić wnętrze, a zarazem na tyle spokojne, by nie męczyć oczu przebywających w nim osób.

W wyjściowej aranżacji kącik wypoczynkowy wyglądał dość monotonnie. Na to wrażenie wpływała neutralna kolorystyka: biel, beż i rozbielona, pistacjowa zieleń.

Po zmianie

Na uwagę zasługuje niebanalny sposób zestawienia barw: ścianę pomalowaną na szary kolor ozdobiono szerokimi pasami w turkusowym odcieniu, które rozbiły jej monotonię i dodały wystrojowi dynamiki. Ponadto pasy optycznie poszerzyły niewielki aneks. Jego klimat zbudowały dodatki dekoracyjne (poduszki, zasłony, naczynia), na których konsekwentnie powtarzają się barwy farb użytych w pomieszczeniu.

Specjalista radzi: Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion

Fakty i mity o kolorach

*Szary jest nudny i bez wyrazu.

Mit. Niesłusznie nie doceniamy szarości i przypisujemy jej negatywne cechy. Kolor ten ma wielką moc, jest bowiem doskonałym tłem wielu innych, wyrazistych i żywych barw. Idealnie komponuje się z jaskrawymi czerwieniami, oranżami czy fioletami. Podkreśla dekoracyjną moc tych kolorów, ale jednocześnie nie dopuszcza do tego, by zdominowały wystrój. Bardzo efektowne i przyjemne dla oka zestawienia szarość tworzy również z delikatnymi pastelami (na przykład rozbielonym różem lub odcieniem jasnolawendowym) oraz ze spokojnymi barwami ziemi.

*Chłodne barwy są nieprzyjemne.

Mit. Kolory nazywane chłodnymi mogą wpływać na nas zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Wiele zależy od tego, z czym je zestawimy; np. błękity są na ogół dobrze tolerowane, nie powinniśmy więc ich unikać w aranżacjach wnętrz. Dobrym wyborem może się okazać zwłaszcza turkus. Kolor ten wprowadza uczucie przyjemnego orzeźwienia i dobrze wpływa na nasze samopoczucie, wywołując skojarzenia z południowymi morzami.

*Wzory ożywiają wnętrza.

Fakt. Wzory to bardzo skuteczny sposób na urozmaicenie wyglądu dużych płaszczyzn ścian. Wystarczy namalować na nich nieskomplikowane ornamenty, aby nieciekawy wystrój całego pokoju zmienił się nie do poznania. Nie przesadźmy jednak z ich ilością. Nadmiar wielobarwnych motywów dekoracyjnych często bowiem przytłacza wnętrze i męczy przebywające w nim osoby. Warto również pamiętać, że niektóre wzory możemy dodatkowo wykorzystać do wizualnego korygowania niekorzystnych proporcji pomieszczenia. Na przykład pionowe pasy na ścianach sprawią, że niski pokój będzie się wydawał znacznie wyższy. Poziome pasy optycznie poszerzą natomiast zbyt wąskie pomieszczenie.

Skomentuj:

Malowanie: waga odwagi