Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie: Męskie oblicze

Stylizacja: Marta Narbutt, zdjęcia: Michał Mutor, tekst: Elżbieta Błasikiewicz

Za pomocą kolorów można korzystnie odmienić każde wnętrze. Przekonujemy was do tego w naszym cyklu. W tym odcinku stylistka nadała wyrazisty charakter gabinetowi młodego mężczyzny. Partnerem cyklu jest Dekoral Fashion.

Surowy wystrój pokoju bardziej zniechęcał, niż zachęcał do pracy. Teraz dzięki zmianie kolorystyki łatwo się w nim skupić, a nawet w miłej atmosferze odpocząć przy lekturze.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak kolory wpływają na nasze samopoczucie. A mogą nastrajać optymistycznie, mobilizować do działania, sprzyjać koncentracji lub przeciwnie - drażnić, przygnębiać albo rozpraszać. Pamiętała o tym stylistka, przeobrażając gabinet młodego mężczyzny. Wprawdzie wystrój wymagał rozweselenia, jednak paleta jaskrawych barw nie była brana pod uwagę w obawie, że czerwień, oranż czy żółć - zwłaszcza na dużych powierzchniach - będą dekoncentrować lub powodować uczucie niepokoju. Ostatecznie na ścianach pojawił się neutralny brąz, który sprzyja tworzeniu spokojnej atmosfery, odpowiedniej w miejscu do pracy. Aby jednak wystrój nie był zbyt poważny, w niektórych miejscach stylistka pozostawiła jasną farbę oraz wprowadziła zabawne akcenty dekoracyjne.

Fakty i mity o kolorach

Specjalista Anna Łatoszyńska, Manager Marki Dekoral Fashion radzi:

*Brąz sprawia, że wnętrze staje się ponure.

Mit. Kolor ten nie buduje smutnej atmosfery, jako barwa neutralna nie wywołuje bowiem negatywnych reakcji. Co prawda jest ciemny, ale jednocześnie łagodny i spokojny, a więc przyjemny w odbiorze. Poza tym budzi miłe skojarzenia z naturą (drzewami czy ziemią). Jaki więc klimat stworzy we wnętrzu, zależy tylko od innych barw, jakie z nim zestawimy.

*Trudno dobrać do brązu inne kolory.

Mit. Niektóre odcienie brązu są odbierane jako chłodne (te lekko wpadające w zieleń), a inne - jako ciepłe (z kroplą czerwieni, nazywane czekoladowymi). A to oznacza, że brązy mogą być dobrym tłem zarówno ciepłych, jak i zimnych barw, tonując ich ewentualne niepożądane działanie. Dobry efekt przynosi łączenie chłodniejszych odcieni tego koloru z jaskrawym różem czy czerwienią wpadającą w fiolet, a cieplejszych - z zielenią albo turkusowym bądź kobaltowym błękitem. Bardzo miłe dla oka, a przy tym znacznie spokojniejsze i przez każdego dobrze tolerowane kompozycje brąz tworzy też z kremową bielą, wszystkimi odcieniami beżu (zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi) oraz z rozbielonymi pastelami, jak np. cielistym różem (proponujemy Pachnącą orchideę z kolekcji Dekoral Fashion Colour & Style).

*Ciemne barwy, w tym również brąz, nie wszędzie pasują.

Fakt. Powinniśmy unikać nadmiaru ciemnych barw w małych i słabo nasłonecznionych pomieszczeniach. Pomalowanie wszystkich ścian np. na ciemny brąz sprawi, że wnętrze będzie się wydawało mroczne, a przy tym znacznie mniejsze. Dlatego w małych pokojach zalecamy stosować ciemne kolory jedynie na niewielkich powierzchniach i zawsze zestawiać je z barwami jasnymi, odbijającymi światło.

    Więcej o:

Skomentuj:

Malowanie: Męskie oblicze