Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Felieton projektantki: kilka słów o projektowaniu

Małgorzata Andryszczyk

Coraz częściej zastanawiam się nad opiniami, które kierowane są pod adresem projektów wnętrz oraz ich realizacji. Dotyczy to w zasadzie tych projektów, które poprzez publikację są wystawione ocenie.

Zastanawiam się nad tym jak bardzo te opinie są subiektywne. W ocenie kierujemy się własnym gustem, wyczuciem stylu, kolorystyki ale także tym, a może przede wszystkim tym, co jest akurat modne - tym samym w jakiś sposób myślenie o aranżacji staje się szablonowe. Wszystko to, co odbiega od panujących trendów zostaje odrzucone.

Obserwując ciekawe projekty dochodzę do wniosku, że najbardziej intrygują mnie wnętrza nieprzewidywalne. Zwracam uwagę na to, w jaki sposób była budowana przestrzeń, ale także - jak projektant myślał o jej mieszkańcach, jak podkreślił ich obecność. Stworzenie wyjątkowego wnętrza jest zadaniem, które wymaga dużego nakładu pracy. Każdy element musi być przemyślany tak, by zestawiony z innym tworzył spójną całość. Niezależnie od panujących tendencji, wnętrze musi posiadać "to coś" - są to elementy, które sprawiają, że dana przestrzeń przestaje być tylko modną aranżacją, ale miejscem które nabiera charakterystycznych i osobliwych cech swoich właścicieli. Projekty indywidualne, czyli te dla konkretnych inwestorów, są z mojego punktu widzenia najtrudniejsze, ponieważ muszą spełnić wiele wymagań. Z reguły aspiracją każdego projektanta jest stworzenie fantastycznej, będącej "na czasie" koncepcji, z drugiej strony rzeczywistość sprawia, że jest to dużo trudniejsze niż w przypadku wnętrz komercyjnych, ponieważ o całokształcie decydują subiektywne upodobania samych inwestorów.

Aranżując mieszkanie dla konkretnych osób należy połączyć ze sobą przede wszystkim gust - często kilku osób, potrzeby mieszkańców, funkcjonalność oraz możliwości finansowe. Proces budowania przestrzeni zaczyna się od poznania, obserwacji, słuchania. Obiektywne spojrzenie pozwala na spójne połączenie wielu modułów oraz nadanie stylistyki przez odpowiedni dobór kolorów, materiałów, form, tkanin czy dodatków. Projekt uwzględnia i zaspokaja więc wszystkie wymagania, które umiejętnie zamyka w harmonijną całość. Tym samym ocena projektu wnętrza stworzonego dla konkretnej osoby jest bardzo subiektywna i trudna - ponieważ nie zawsze musi odpowiadać aktualnej modzie z sesji magazynowych.

Dobry projekt opiera się na umiejętnym, funkcjonalnym i wysmakowanym połączeniu wszystkich elementów, których potrzebują mieszkańcy.

Skomentuj:

Felieton projektantki: kilka słów o projektowaniu