Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampki na choinkę: tradycyjne kontra LED

Magda Kłodecka

Które są bardziej oszczędne, które wygodniejsze w użyciu, które wymagają mniej cierpliwości, a które mniej kosztują? Oto zestawienie dwóch rodzajów choinkowych światełek

Cena

Na razie wciąż jeszcze sporo tańsze są lampki tradycyjne. 100 sztuk standardowych, małych choinkowych światełek w kształcie płomyków można kupić w cenach 8-23 zł (te droższe mają np. dodatkowe gniazdko). W przypadków ledów rozrzut cen bywa ogromny. Sznur 100 lampek ledowych w internecie można znaleźć już za 9 zł (plus przesyłka), w sklepach ceny zwykle są wyższe - od 30 do ponad 100 zł. W tej kategorii:

tradycyjne : LED = 1 : 0

Energooszczędność

To cecha, która działa w przypadku światełek LED; producenci często na opakowaniach umieszczają informacje o tym, że lampki LED na choince to znacznie mniejszy koszt niż tradycyjne. Rzeczywiście, jeśli się dobrze wczytać w to, co wypisano na opakowaniach (nie na każdym znajdują się takie informacje, a jeśli tak, to małym drukiem w mało widocznym miejscu), okaże się, że ledy zużywają mniej energii.

Sznur ledów ze 100 lampkami potrzebuje od 4,4 W do 7 W, 200-lampkowy sznur "pożre" 12,8 W (takie dane znaleźliśmy na opakowaniach w jednym ze stołecznych supermarketów).

Z kolei sznur 100 standardowych światełek wymaga energii o wartości 28-30 W. Jeden z producentów wytwarzających oba typy świateł podaje, że jedna choinkowa żarówka LED zużywa 0,064 W, zaś zwykła 0,48-0,6 W.

tradycyjne : LED = 0 : 1

Jasność świecenia

Tak naprawdę wszystko zależy od modelu żarówki - jedne świecą intensywniej, inne mniej. Stąd też różne zużycie energii dla 100-lampkowego sznura. Nie da się natomiast jednoznacznie stwierdzić, ze ledy są jaśniejsze od tradycyjnych albo odwrotnie.

tradycyjne : LED = 0 : 0

Zastosowanie na zewnątrz lub wewnątrz

W tej kategorii plus należy się ledom, chociaż wystawiony jest trochę na słowo honoru. Większość sprzedawców zapewnia, że wszystkie ledy można wieszać na zewnątrz. Rzeczywiście same żarówki LED powinny dobrze znieść deszcze i wiatry. Jednak pozostałym elementom woda może zaszkodzić. Lepiej więc zdać się na sugestie producentów, choć zewnętrzne lampki zwykle są nieco droższe.

tradycyjne : LED = 0 : 0

Trwałość

Tutaj ocena jest skomplikowana. Wielką zaletą ledów jest to, że nawet jeśli przepali się jedna lub kilka żarówek, sznur lampek świeci nadal (jeden z konsultantów infolinii sklepu internetowego zapewniał, że będzie świecić do ostatniej nieprzepalonej żarówki). Jednak przepalonych żarówek nie da się wymienić (choć ten sam konsultant, inaczej niż sprzedawcy w tradycyjnych sklepach i napisy na niektórych pudełkach, zapewniał, że się da). W tradycyjnych awarię usunąć ogromnie trudno, choć każdą pojedynczą żarówkę można wymienić. Tyle, że najpierw trzeba ją zlokalizować: kiedy przepalona jest jedna, nie świeci żadna i nową żarówkę trzeba po kolei wkładać do każdej oprawki; to czasochłonna i niewdzięczna praca, zwłaszcza przy długich sznurach. Ocena to sprawa subiektywna, ale jednak:

tradycyjne : LED = 0 : 1

Inne wady lub zalety

Lampki ledowe zwykle mają programator, który umożliwia nie tylko zmianę kolorów światła, ale też sposobu świecenia (stale, miganie, powolna zmiana itd.) - czy to zaleta, również zależy od indywidualnego gustu. Niektóre tradycyjne światełka też mają taką możliwość, ale to rzadkość.

tradycyjne : LED = 0 : 1

Skomentuj:

Lampki na choinkę: tradycyjne kontra LED