Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ostrzenie noży ceramicznych

Elżbieta Balano

Sprawdziliśmy, jak często trzeba ostrzyć noże ceramiczne i ile ta usługa kosztuje

Kiedy znajoma pochwaliła się w towarzystwie, że za naostrzenie noża ceramicznego zapłaciła 30 zł, wywołała małe poruszenie. - To noże ceramiczne trzeba ostrzyć? - dziwiło się wielu. - Wszystkie noże się tępią, ceramiczne również - mówi Piotr Brzeziński, sprzedawca ze sklepu internetowego, posiadającego w ofercie m.in. noże ceramiczne. Co prawda tępią się 10 razy wolniej od stalowych, ale jednak...

Nóż ceramiczny używany codziennie trzeba ostrzyć raz na rok. W sklepach można dostać przydatne do tego ostrzałki diamentowe - ich cena waha się od 25 zł do aż 399 zł.

Noże ceramiczne ostrzy się dłużej niż metalowe, ponieważ są wyjątkowo twarde i odporne na ścieranie. Dzięki temu można jednak zeszlifować małe odpryski na krawędzi ostrza, które pojawiają się w przypadku niewłaściwego użytkowania. Ale Piotr Brzeziński uważa, że lepiej nie ryzykować z ostrzeniem noży ceramicznych w domu i oddać je do profesjonalnego zakładu. - Taki nóż można również naostrzyć w sklepie, w którym się go kupiło. Usługa kosztuje od 30 do 60 zł za jeden nóż, bez względu na długość - mówi.

W zakładzie ostrzenia noży przy ul. Targowej na warszawskiej Pradze nie przyjmują noży ceramicznych. - Krucha rzecz, jest ryzyko, że pęknie - mówi właściciel.

W punkcie ostrzarskim Szlif przy ul. Książęcej 6 w Warszawie, za naostrzenie centymetra noża ceramicznego zapłacimy 2 zł. Natomiast u "pierwszego ostrzarza Warszawy" (tak się reklamuje Jacek Kruk z zakładu przy ul. św. Wincentego 23) cena usługi zależy od stopnia zużycia. Jeżeli ostrze jest stępione - 15-25 zł, jeżeli wyszczerbione - nawet 50 zł. Rzemieślnik twierdzi, że ludzie nie potrafią używać noży ceramicznych, wrzucają je do zmywarki, często pomiędzy stalowe sztućce. Tymczasem to delikatne narzędzia - po każdym użyciu należy je umyć, wytrzeć i schować do opakowania.
    Więcej o:

Skomentuj:

Ostrzenie noży ceramicznych