Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl marynarski: morza szum...

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz, stylizacja: Kinga Kolary-Skomro, zdjęcia: Radosław Wojnar

Nie szkodzi, że za oknami tętniące życiem miasto. We wnętrzu zaaranżowanym w stylu marynarskim zapanuje wakacyjna atmosfera, a my przy odrobinie wyobraźni poczujemy się jak w domku na plaży.

W tym stylu najpierw aranżowano pensjonaty we francuskich miejscowościach położonych nad Morzem Śródziemnym. Letnicy tak pokochali swobodną, bezpretensjonalną, a przede wszystkim niezwykle relaksującą atmosferę wnętrz, że zapragnęli zatrzymać ją na dłużej. I tak marynarski wystrój emigrował z plażowych domków do mieszkań w miastach. Dzisiaj jest bardzo modny, do czego niewątpliwie przyczyniają się publikacje w pismach wnętrzarskich oraz dostępność przedmiotów utrzymanych w tym klimacie. Na jego popularność wpływa również łatwość, z jaką można wykreować taki styl w pomieszczeniu - właściwie wystarczą tylko odpowiednie kolory i dodatki dekoracyjne.

Cechy typowe dla stylu marynarskiego

*Plażowa kolorystyka. Biel, czysta albo kremowa, zestawiona z błękitami we wszystkich odcieniach (od jasnoniebieskiego po ciemny granat), a także beże i popielate szarości. W akcentach może się pojawiać czerwony i żółty.

*Dekoracje kojarzące się z morzem. Z wzorów najodpowiedniejsze są wąskie i szerokie pasy wzięte z marynarskich ubrań, kotwice, latarnie morskie (ich formę mogą również mieć dodatki) oraz desenie nawiązujące do świata morskich głębin (ryby, muszle, rozgwiazdy, koralowce itp.).

*Proste meble. O minimalistycznych formach lub przypominające toporne wiejskie sprzęty. Ważny jest materiał - najlepiej jasne surowe drewno albo nierównomiernie rozbielone, jakby rozjaśniło je słońce i morska woda. Pasują tu również fotele oraz stoliki wyplatane z roślinnych pędów. A obicia - tylko z płócien bawełnianych oraz zgrzebnego lnu.

Rzeczy w tym stylu szukaj w sklepach:

agamartin.com Belbazaar IKEA 9design Nap home&you Inne Meble House & More Decolor Sharda Home decoration.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl marynarski: morza szum...