Regały na książki - który wybrać i jak dopasować do wnętrza? Jak zrobić regał samemu?

red.

Kiedyś regał na książki był jednym z obowiązkowych mebli w domu. Ilość posiadanych woluminów była wyznacznikiem poziomu życia i kultury domowników. Czy dzisiaj, w dobie postępującej cyfryzacji, nadal potrzebujemy książek w wersji papierowej? Czy warto przeznaczać na ich przechowywanie tak cenne miejsce w mieszkaniu, w którym często walczymy o funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego? A jeśli już podejmiemy decyzję, że jednak warto - który regał wybrać i jak dopasować ten mebel do aranżacji mieszkania? A może wykonać go samodzielnie? Czy da się to zrobić szybko i niedużym kosztem?

Regał jest meblem wielofunkcyjnym, przydatnym w każdym wnętrzu. Stawiamy na nim również inne przedmioty - przeważnie dekoracyjne, ale nadal najczęściej zapełniamy go książkami. Regał i półki powinny być dopasowane do stylu mieszkania. Nawet najpiękniejszy dębowy regał we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim będzie pasował jak kwiat do kożucha.

Jak dopasować regał do wnętrza?

Gdy nie chcemy zagracić małego mieszkania i zależy nam, by regał nie grał pierwszych skrzypiec, warto dobrać jego kolor do barwy ścian - gdy się z nią "stopi", będzie prawie niewidoczny. Natomiast gdy nasz regał ma oryginalny kształt, który sam w sobie jest ozdobą - warto go wyeksponować. We wnętrzach klasycznych możemy sobie pozwolić na meble wykończone finezyjnymi detalami, w nowoczesnych nie ma na nie miejsca, tutaj stawiamy na proste, minimalistyczne formy.

Gdzie postawić regał?

Najczęściej regał stawiamy przy ścianie - to oszczędza sporo przestrzeni (gdy w domu są dzieci pamiętaj, by przytwierdzić go do ściany na stałe - unikniesz ryzyka, że się przewróci potraktowany np. jako miejsce do wspinaczki). Regał przylegający do ściany nie zakłóca także poruszania się po domowych ciągach komunikacyjnych.

Wiecie, że miejscem, w którym czytamy najczęściej, jest sypialnia? Wygodne łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, a na nim miękkie poduszki i koce - to idealne warunki do komfortowego oddawania się ulubionej lekturze. Nie macie miejsca na postawienie regału na książki obok łóżka? Nic straconego! Wystarczy, że pod ręką będzie kilka sztuk, które planujecie przeczytać w najbliższym czasie - a te można schować w szafce nocnej lub... położyć je zamiast niej - w formie stosu książek ułożonych jedna na drugiej. Można też ustawić książki na parapecie lub na zagłówku łóżka, jeśli został wykonany z drewna/płyty meblowej (i ma dostateczną głębokość).

Regał jako przegroda

Funkcja przechowywania to nie jedyna, jaką oferuje nam regał na książki. Odsunięty od ściany może być świetnym narzędziem kształtowania przestrzeni. Szczególnie w małym wnętrzu, gdzie na niewielkim metrażu trzeba zorganizować kilka stref. Regałem można oddzielić miejsce do spania od strefy dziennej, ale również schować kąt do pracy lub miejsce dla dziecka.

Regał dopasowany do zbiorów

Gdy zakup regału jest jeszcze przed tobą - zastanów się, co będziesz w nim trzymał. Oceń gabaryty książek, zmierz wysokość i szerokość tych, których masz najwięcej. Jeśli np. jesteś miłośnikiem fotografii i zbierasz albumy rozglądaj się za regałem o rzadko rozmieszczonych, szerokich pólkach, bo tylko tam się zmieszczą się spore wolumeny.  Natomiast gdy na regale zamierzasz eksponować zbierane latami muszle lub figurki - zadowolisz się półkami gęściej rozstawionymi i węższymi.

Oryginalny regał na książki

Kto powiedział, że półka musi zawsze być elementem poziomym? Ich bardziej finezyjne kształty i połączenia są ozdobą samą w sobie! Zebraliśmy dla was przykłady pomysłowych regałów i półek, które mogą zainspirować każdego. 

Nietypowe pomysły na przechowywanie książek>>

Ciekawym rozwiązaniem jest regał w kształcie plastra miodu, półka w kształcie spiralnego koła, czy regał drzewko - idealny do pokoju dziecinnego. A co powiecie na dwa w jednym, czyli regał dookoła fotela lub puf bibliofila, z miejscem do siedzenia i przechowywania książek?

DIY: Stolik na kawę z półką na książki>>

Jak samodzielnie zrobić regał na książki?

Nie trzeba mieć warsztatu stolarskiego, ani doświadczenia w robieniu mebli, by regał na książki wykonać własnym rękami. Jedną z opcji jest zamówienie gotowych elementów przyciętych na wymiar i wykończonych w materiale i kolorze, jaki wybierzemy - takiego zamówienia dokonuje się np. w hurtowni materiałów i akcesoriów meblowych (niektóre z nich mają taką usługę w ofercie). To jednak wiąże się z koniecznością wcześniejszego (samodzielnego) zaprojektowania mebla włącznie w określeniem jego gabarytów. Czy jest zatem prostsze rozwiązanie?

Owszem! Wykorzystajmy gotowe elementy, które można obecnie kupić w wielu sklepach meblarskich - półki, wiszące szafki, otwarte lub zamykane kubiki. Przy ich użyciu można stworzyć unikalną kompozycję (wieszając je na ścianie naprzemiennie), którą nikt inny nie będzie mógł się pochwalić. Macie w domu rozkładaną drabinę? Zamocujcie na poszczególnych stopniach długie deski (na stałe), a na nich ustawcie książki. Warto zadbać o ustabilizowanie takiego regału (przy pomocy kotew w ścianie), aby w razie potrącenia spadające książki nikogo nie poturbowały.

Zrób to sam: regał modułowy>>

Wielbicielom recyklingu polecamy regał ze skrzynek po owocach. Wcześniej oczywiście należy je oczyścić i zabezpieczyć ich powierzchnię, ale taki regał będzie rozwiązaniem oryginalnym i - co czasem bardzo istotne - w razie potrzeby będzie można zmienić jego kształt. Poza tym możemy pomalować go na dowolny kolor - lub nawet każdą skrzynkę w innym kolorze tworząc tym samym barwną dekoracyjną kompozycję.

Skomentuj:

Regały na książki - który wybrać i jak dopasować do wnętrza? Jak zrobić regał samemu?