Kuchnia: ścisła zabudowa
Oto kuchnia, w której wykorzystano każdy centymetr przestrzeni. Projektantka z rozmysłem rozplanowała wszystkie elementy zabudowy - od szafek po szafę zajmującą całą ścianę.
Jeśli chcesz mieć blat kamienny
...rozważ granit - jest odporny na zabrudzenia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, nie wchłania tłuszczu; można na nim nawet ubijać mięso, kroić i stawiać gorące naczynia. Podobne właściwości ma trawertyn. Natomiast marmur jest kruchy i może się przebarwić, gdy kapnie na niego np. czerwony barszcz lub wino - nie poleca się go więc do kuchni. Blat kamienny trzeba zaimpregnować, by nadać mu odporność przede wszystkim na działanie wody. Czynność tę powtarzamy raz w roku, stosując preparaty do impregnacji kamienia. Rysy i uszkodzenia można zeszlifować samemu za pomocą kamienia szlifierskiego.
Dobra imitacja
Mowa o konglomeracie nazywanym syntetycznym kamieniem. Składa się z kruszywa kamiennego (np. marmurowego, granitowego, kwarcowego) zespolonego żywicą poliestrową. Zrobione z niego blaty mają urodę i właściwości naturalnego kamienia, a nawet są trwalsze niż minerał, z którego powstały.
Uwaga!
Blaty kamienne wymagają solidnego oparcia, gdyż są ciężkie (1 metr kwadratowy blatu o grubości 3 cm waży 80-100 kg). Trzeba o tym pamiętać, wybierając meble kuchenne.
- Więcej o: