Styl Hampton - lato w domu

Projekt wnętrz i stylizacja: Agnieszka Pudlik/BBHome Design

Weekendowa elegancja, czyli szyk z odrobiną luzu - tak najkrócej można określić wnętrza urządzone w stylu Hampton. Ostatnio bardzo popularnym, również u nas.

xx
Salon ma na ogół reprezentacyjny charakter. Meble ustawia się zgodnie z zasadami symetrii. Przytulności dodają wnętrzu tkaniny - zasłony, dywany, poduszki na kanapie i fotelach. Całość jest utrzymana w neutralnej, spokojnej kolorystyce.
JERZY MALINOWSKI

Nazwa stylu pochodzi od miejscowości Southampton i East Hampton na Long Island, w których zamożni nowojorczycy  budują swoje letnie rezydencje. Wnętrza są bardzo eleganckie, ale zarazem bezpretensjonalne i przytulne. To efekt połączenia mebli o ponadczasowych formach i solidnych materiałów ze skromnymi dodatkami i wzorami o różnym rodowodzie. Być może nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdzie spędzają weekendy i wakacje mieszkańcy Manhattanu, gdyby nie komedia "Lepiej późno niż później", której bohaterka mieszkała w tak właśnie zaaranżowanym domu. Rozpowszechniany w wielu krajach film przy okazji spopularyzował styl Hampton.

Cechy typowe dla stylu Hampton :

1. Mieszanka stylowa. Połączenie nowoczesnej klasyki z art déco i stylem rustykalnym, wzorowanym głównie na wnętrzach wiktoriańskich z dziewiętnastowiecznej angielskiej wsi. Konieczne są też elementy nawiązujące do wystroju domków plażowych.

2. Plażowa kolorystyka. Barwy zaczerpnięte z nadmorskich krajobrazów, a więc odcienie beżów, od piaskowych po wpadające w brąz, trochę szarości oraz biel i błękit.

3. Marynistyczne i morskie ozdoby. Liny, kotwice, latarenki i wszystko to, co wyrzuca morze, a więc np. muszle i rozgwiazdy. Z wzorów - marynarskie pasy, motyw koralowców, a także ornamenty geometryczne często inspirowane mozaikami marokańskimi.

4. Solidne materiały. Szlachetne gatunki drewna, lustra, szkło, dużo chromowanego metalu. Eleganckie tkaniny - aksamity, żakardy, nieraz jedwabie, a przy nich lniane i bawełniane płótna. Pojawiają się również plecionki z rattanu i wikliny.

Skomentuj:

Styl Hampton - lato w domu