Jaki odkurzacz wybrać?
Odkurzacz to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Na rynku mamy modele: workowe, bezworkowe, automatyczne... Zobacz, który odkurzacz będzie dla ciebie najlepszy.
Sprawdzone odkurzacze
Jesteś tradycjonalistą? Kup odkurzacz workowy. Do wyboru masz urządzenie z workiem stałym (choć tych modeli jest coraz mniej) lub jednorazowym. Worki stałe robi się z grubej tkaniny, ich opróżnianie i trzepanie jest uciążliwe, w dodatku z czasem coraz słabiej filtrują zasysane powietrze (z tych wszystkich powodów powinni się ich wystrzegać alergicy). Bardziej higieniczne są odkurzacze z workami jednorazowymi - z papieru lub włókniny. Uwaga: worek w odkurzaczu trzeba regularnie opróżniać/wymieniać, bo im pełniejszy, tym słabiej pracuje odkurzacz. Osoby skłonne do uczuleń powinny wybrać urządzenie z dodatkowymi filtrami HEPA, zatrzymującymi pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza, a nawet bakterie. Jeśli w domu jest kot lub pies, warto dokupić obrotową turboszczotkę, która skutecznie wyczesze z dywanów sierść.
Odkurzacz dla zpominalskich
Ciągle zapominasz o kupowaniu worków do odkurzacza? Roztargnienie nie uprzykrzy ci życia, jeśli kupisz odkurzacz bezworkowy. Zamiast worka ma on pojemnik, w którym zbiera się kurz i zanieczyszczenia. Oczywiście taki zbiornik trzeba regularnie opróżniać i myć, ale stopień jego zapełnienia nie ma wpływu na moc ssania odkurzacza - jest zawsze taka sama. Należy również regularnie czyścić filtry, bo gdy się zapchają, odkurzacz przestanie działać. Wybierając odkurzacz bezworkowy, oszczędzasz więc pieniądze na workach i... nie obciążasz niepotrzebnie pamięci.
Odkurzacz dla leniwych
Wcale nie musisz wstawać z kanapy, żeby poodkurzać - posprząta za ciebie odkurzacz automatyczny. Ten bezprzewodowy minirobot dzięki czujnikom (od kilku do nawet 30) nie tylko rozpozna stopień zabrudzenia podłogi i automatycznie dostosuje moc ssania, ale również sam podjedzie do bazy, by naładować akumulatory. Warto zainwestować w lepszy model z czujnikami zbliżeniowymi zamiast zderzeniowymi - wtedy odkurzacz podjeżdża powoli do przeszkody na odległość kilku centymetrów, nie zabrudzi więc ściany i niczego nie przewróci. Niewielki i płaski odkurzacz sprzątnie nawet najtrudniej dostępne miejsca (niestety, te modele są droższe). Zwróć uwagę na kółka - małe mogą sobie nie poradzić z wysokimi progami. Niektóre modele można sterować pilotem.
Odkurzacz dla kochających porządek
W twoim domu wszystko musi być idealnie czyste? Zainwestuj więc w odkurzacz piorący, który nie bez powodu bywa nazywany wielofunkcyjnym: nie tylko zbierze kurz z parkietu czy dywanu, ale także je wyczyści; poza tym odświeży tapicerkę, a nawet umyje okna! Odkurzacz piorący ma dwa pojemniki: do jednego nalewa się czystą wodę z detergentem, w drugim zbiera się brudna. Po każdym użyciu trzeba dokładnie umyć i wysuszyć nie tylko pojemniki, ale także rury, inaczej na wilgotnych elementach mogą się rozwijać niebezpieczne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Niestety, odkurzacz piorący jest dość duży (upewnij się więc, czy masz gdzie go trzymać) i ciężki - średnio waży 8 kg (jeśli w domu są schody, będziesz po nich nosić spory ciężar).
PRZEWODNIK PO ZAKUPACH
Rok temu świat odkurzaczy przeszedł rewolucję. Do tej pory podstawowym kryterium wyboru urządzenia była jego moc, zgodnie z założeniem, że im jest większa, tym lepiej odkurzacz poradzi sobie z kurzem. Teraz ta zasada przestaje działać, bo zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej od 1 września 2014 roku urządzenia te mogą mieć moc nie wyższą niż 1600 W (nie dotyczy modeli piorących). Nie oznacza to jednak, że będą mniej skuteczne. Przeciwnie, producenci muszą zadbać o to, by przy mniejszej mocy równie sprawnie czyściły dom i były bezpieczne dla alergików. Kryterium ich oceny staje się więc skuteczność (w zbieraniu kurzu z dywanu musi wynosić co najmniej 70 proc., z podłogi aż 95 proc.), energooszczędność i ekologiczność (powinny mieć szczelniejszą obudowę, filtry, najlepiej HEPA, które zatrzymują mikroorganizmy, i wzmocnione worki przepuszczające powietrze).
Co to oznacza dla nas? Oszczędzamy pieniądze i czas. Odkurzacze zużyją teraz mniej prądu, a ich praca będzie efektywniejsza. Poza tym ujednolicony opis wskaźników ułatwi porównywanie funkcji setek modeli dostępnych na rynku.
- Więcej o:
- wyposażenie wnętrz