Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza w dobrym stylu: moda na retro

Monika Utnik-Strugała

Moda na wnętrza retro przybiera na sile. Starsze pokolenie patrzy na wzornictwo lat 60. z dystansem, choć nie skrywa sentymentu. Młodsze - z pożądaniem, stylizując wnętrza na tamte czasy. Meblościanki, stoliki w kształcie nerki i komody na cienkich nóżkach wróciły do łask.

Pierwsze loty na Księżyc, rewolucja obyczajowa, nowe technologie - w latach 60. XX wieku nie brakowało ciekawych wydarzeń. Mimo politycznych napięć rosły nadzieje na poprawę życia, wszyscy chcieli mieszkać ładnie i wygodnie. Wzornictwo stało się bardziej egalitarne. Dzięki eksperymentom z nowymi materiałami ruszyła seryjna produkcja od mebli po naczynia - miało być szybko, dużo i tanio. Co ważne, miały być one nie tylko powszechnie dostępne, ale i efektowne, projektanci nie zapomnieli o ciekawej formie. Design zszedł pod strzechy.

Moda na wzornictwo lat 60. trwa. Jeśli nie odziedziczyliśmy mebli z tamtych czasów, poszukajmy sklepów, które dają im drugie życie, albo sięgnijmy po współczesne wariacje proponowane przez polskich projektantów (kanapy Tomasza Augustyniaka dla Marbet Style, stolik-gazetownik Tomka Rygalika dla IKEA, porcelana Marka Cecuły dla Ćmielowa).

Zestaw obowiązkowy? Fotel z drewnianymi podłokietnikami i odchylonym oparciem, komoda na zwężających się nóżkach, stolik kawowy z zaokrąglonymi krawędziami oraz tkaniny i tapety w kolorowe abstrakcyjne wzory, zwane wówczas picassami. Warto postawić na meble łączące kilka funkcji, jak modułowe regały, które złożymy niczym puzzle. Bo we wnętrzach retro przede wszystkim liczy się funkcjonalność!

Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Materiały. Łatwa do formowania sklejka, ale też drewno z wyraźnym rysunkiem słoi, lakierowane albo politurowane na wysoki połysk; z niego powinna być większość mebli, parkiet oraz panelowa boazeria na ścianie (nie mylić z okładziną z sosnowych listew, która królowa dwie dekady później). Lata 60. to również fascynacja tworzywami sztucznymi. Ukłonem w tę stronę będzie np. winylowa wykładzina w przedpokoju.

Kształty i wzory. Meble o formach organicznych albo opływowych, inspirowanych rakietami kosmicznymi. Do tego zasłony, dywany i tapety w duże abstrakcyjne desenie lub geometryczne motywy roślinne.

Kolory. Do brązów, zgaszonych zieleni i delikatnych pasteli dodajmy kilka akcentów w jaskrawych neonowych odcieniach. Może to być poduszka, lampka "grzybek", reprodukcja dzieła jednego z mistrzów polskiej szkoły plakatu, kolorowe szkło, np. Zbigniewa Horbowego (do kupienia na aukcjach) czy figurki z Ćmielowa (wciąż produkowane).

    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza w dobrym stylu: moda na retro