Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

56,8 m kw.: co zrobić, gdy brakuje pokoju dla dziecka

red.

Młode małżeństwo spodziewa się dziecka. W swoim dwupokojowym mieszkaniu chcą wydzielić pokój dziecięcy. Jak to zrobić? Architekci proponują dwa rozwiązania.

Niedługo powiększy się nam rodzina i w związku z tym chcielibyśmy przeprojektować mieszkanie - wydzielić w nim trzeci pokój. Czy taka zmiana jest w ogóle możliwa? I czy da się to zrobić tak, by nie pozbawiać się wyjścia na balkon z pokoju dziennego? Agnieszka

Rozwiązanie 1: nowy pokój w podzielonym salonie
Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnia i łazienka zostały zamienione miejscami, co umożliwiło zaaranżowanie otwartej strefy dziennej z aneksami pełniącymi różne funkcje. W kuchni, połączonej zarówno z salonem, jak i z przedpokojem, zaprojektowałam zabudowę w kształcie litery L (z dolnymi i górnymi szafkami, schowków nie powinno więc brakować). Umowną granicę tej części wnętrza wyznacza stół ustawiony przy wąskiej ściance.

Łazienka jest teraz większa niż na planie wyjściowym i - co ważne - ma okno, przez które wpada do pomieszczenia dużo naturalnego światła. Mieści się w niej zarówno wanna (160 x 70 cm), jak i narożna kabina prysznicowa (80 x 90 cm). Jest również podwieszony sedes, nablatowa umywalka i płytka pralka (45 x 60 cm), którą proponuję ustawić we wnęce.

Wszystkie trzy pokoje (dzienny, dziecięcy i sypialnia rodziców) mają wyjście na balkon. Meble w części wypoczynkowej zajmują dwie ściany; przy jednej stoi kanapa, przy przeciwległej - zabudowa z miejscem na sprzęt RTV. Po obu stronach przedpokoju znajdują się szafy: ubraniowa oraz (nieco od niej płytsza) gospodarcza.

Rozwiązanie 2: w miejscu przesuniętej kuchni
Krzysztof Radzanowski

Kuchenna zabudowa w kształcie litery L zajmuje narożnik przy pokoju dziecka. W głębi części dziennej zaaranżowałem aneks jadalny - stół stoi przy wąskiej ściance, przy którym od strony kąta wypoczynkowego jest miejsce na szafkę RTV (odbiornik można zawiesić na ściance).

Sypialnia rodziców została nieco zmniejszona na rzecz pokoju dziennego, ale bez problemu mieści się w niej dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi, pojemna narożna szafa i kilka mniejszych schowków (szafy zaplanowałem też w przedpokoju i pokoju dziecięcym). Łazienka natomiast jest nieco większa niż na planie wyjściowym - włączyłem w nią bowiem fragment przedpokoju. Proponuję zainstalować tu narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), nablatową umywalkę, podwieszony sedes oraz ukrytą we wnęce płytką pralkę (60 x 45 cm).

    Więcej o:

Skomentuj:

56,8 m kw.: co zrobić, gdy brakuje pokoju dla dziecka