Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl zen we wnętrzach na ukojenie zmysłów

Monika Utnik-Strugała

Styl zen w aranżacji wnętrz nie wymaga wielu mebli, tylko niezbędne. Do tego łagodne kolory i minimum ozdób. Kierując się tymi zasadami, wprowadzimy do naszych mieszkań ład i harmonię, zmieniając je w prawdziwą oazę spokoju.

Wnętrze w stylu zen
Wnętrze w stylu zen
fot. East News

Mieszkanie zaaranżowane w stylu zen pomoże uciec od zgiełku codzienności, ukoi nerwy. W końcu zasady urządzania japońskich wnętrz opracowali wieki temu buddyjscy mnisi, a oni wiedzieli, co jest potrzebne do wyciszenia się. A raczej, co jest do tego zupełnie zbędne. Ich motto brzmiało: tyle, ile trzeba. Unikali nadmiaru rzeczy rozpraszających myśli.Jeśli marzymy o domu, który pomoże się zrelaksować, kierujmy się zasadą „mniej znaczy więcej”. Oczywiście nie oznacza to pustych pokoi bez mebli. Ważne tylko, by zachować równowagę między liczbą przedmiotów i wolną przestrzenią, a dekoracje dobierać z umiarem. I nie obawiajmy się, że takie wnętrze będzie zwyczajne i nijakie. Delikatne kolory sprawią, że wystrój nabierze lekkości. A meble o ascetycznych, ale pomysłowych formach (jak choćby słynny stołek w kształcie motyla) wprowadzą odrobinę designerskiego smaczku.

Jak urządzić wnętrze w stylu zen?

* Przyjazne materiały. Na podłodze deski z jasnego dębu lub z ciemnego egzotycznego wenge. Meble tylko drewniane, ewentualnie ze sklejki. Dodatki z papieru ryżowego (lampy, origami), morskiej trawy (maty), bambusa (donice, tace), żeliwa (tradycyjne japońskie czajniczki), porcelany (serwisy herbaciane).

* Stonowane kolory.
Barwy ziemi: beże, brązy, szarości, zgaszona zieleń oraz biel. Ale też zszarzałe róże i delikatne błękity, które sprawią, że wnętrze nabierze pastelowej delikatności. Gdzieniegdzie można dorzucić akcenty czerni i ognistej czerwieni.

* Blisko natury.
Tradycyjny japoński dom dzięki lekkim przesuwanym ścianom tworzy całość z ogrodem. W naszym klimacie łagodne przejście między wnętrzem a zielenią wprowadzą np. wysokie okna. Namiastką ogrodu będzie drzewko bonsai, kwitnąca gałąź wiśni czy ikebana - kompozycja z kwiatów.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Styl zen we wnętrzach na ukojenie zmysłów