Dobrze zaprojektowana łazienka: sprzęty oszczędzające wodę
W łazience marnuje się najwięcej wody. Jak oszczędzać wodę i co za tym na wodzie? Z pomocą przychodzą inteligentne urządzenia - baterie łazienkowe, spłuczki i pralki. Z nimi twoja łazienka będzie dobrze zaprojektowana!
Baterie, spłuczka, pralka - każde z tych urządzeń może być ekologiczne, co przełoży się na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.
Oszczędny kran w łazience
Wybierając baterię umywalkową, trzeba zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także na parametry techniczne. Dostępnych jest wiele modeli z udogodnieniami, które pozwalają ograniczyć zużycie wody nawet do 5 l na minutę (tradycyjna bateria zużywa do 20 l).
Niektóre urządzenia oszczędzające wodę są drogie, dlatego zanim się na nie zdecydujesz, przelicz, po jakim czasie zwróci się koszt zakupu. Gdy rodzina jest wieloosobowa, wydatek z pewnością się opłaci. W przypadku singli nie jest to takie oczywiste.
Dwustopniowa głowica. Fot. Ferro
Jaką baterię łazienkową wybrać?
* Baterie łazienkowe jednouchwytowe - umożliwiają szybkie ustawienie strumienia i temperatury wody, dzięki czemu marnuje się jej dużo mniej niż w bateriach dwuuchwytowych.
* Baterie łazienkowe bezdotykowe elektroniczne, sterowane fotokomórką, która uruchamia strumień wody, gdy włożymy ręce pod kran. Kiedy je cofniemy, przestaje płynąć. Baterie te pozwalają zmniejszyć zużycie wody o 75 proc. Niestety, są drogie, dlatego częściej niż w mieszkaniach, stosuje się je w obiektach użyteczności publicznej.
* Baterie łazienkowe wyposażone w perlator to rodzaj sitka znajdującego się na końcu wylewki. Napowietrza wodę, dzięki czemu wydaje się, że płynie ona obfitszym strumieniem, niż jest to w rzeczywistości. W rezultacie oszczędzamy nawet do 60 proc. wody. Obecnie większość baterii jest już wyposażona w perlator. Do starszych modeli można go dokupić i zamontować samemu.
* Baterie łazienkowe z dwustopniową głowicą, nazywaną też regulatorem ceramicznym. Ma blokadę, która sprawia, że podniesiony uchwyt baterii zatrzymuje się w takim miejscu, by wypływał z niego tzw. ekonomiczny strumień wody (około 6 l zamiast 12 l). Aby popłynął pełny strumień, musimy pokonać wyraźnie odczuwany opór.
Kąpiel czy prysznic? Co się bardziej opłaca?
Biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie, znacznie zmniejszymy zużycie wody. Oszczędności będą jeszcze większe (do 60 proc.), gdy dobierzemy odpowiednią baterię, np. termostatyczną albo z rączką wyposażoną w perlator (działa tak samo jak w baterii umywalkowej).
Baterie prysznicowe termostatyczne mają wbudowany termostat, który w krótkim czasie miesza wodę zimną z ciepłą - do uzyskania zaprogramowanej przez nas temperatury. Oprócz oszczędności zapewniają bezpieczeństwo - głowica się nie nagrzewa, a temperatura wypływającej wody nigdy nie jest zbyt wysoka (nie grozi nam więc poparzenie).
Ogranicznik przepływu wody natomiast sprawia, że niezależnie od tego, jak mocno odkręcimy baterię, strumień wody zmniejszy się o połowę lub (w innych modelach) do wcześniej zaprogramowanego poziomu.
Nowością jest inteligentna armatura. Baterie natryskowe same dbają o oszczędzanie wody, sygnalizując wbudowanym światłem, że czas ją zakręcić - zielona dioda informuje, że można jeszcze brać prysznic, czerwona, że spędziliśmy pod nim zbyt dużo czasu. Wannowe można natomiast zaprogramować na taką ilość wody, jaka jest potrzebna do wypełnienia wanny. Nie ma więc obawy, że zapomnimy o odkręconym kranie i zalejemy łazienkę.
Spłukiwanie bez strat
Im mniej wody spuścisz w sedesie, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz. Dlatego warto kupić odpowiednią spłuczkę z przyciskiem i nowoczesną miskę.
Spłuczka z podwójnym przyciskiem Naciśnięcie mniejszego przycisku spowoduje wypłynięcie tylko części wody znajdującej się w spłuczce, większego - całej. Dostępne są modele zużywające 6/9 l, 4/6 l, a nawet 2/4 l.
Spłuczka z funkcją stop Woda przestaje płynąć po dwukrotnym naciśnięciu przycisku.
Nowością są tzw. bezkołnierzowe miski sedesowe. Nie mają górnej krawędzi, pod którą najczęściej zbierają się zabrudzenia, co pozwala na utrzymanie sedesu w czystości przy użyciu mniejszej ilości zarówno wody, jak i detergentów.
Ekologiczne pranie: oszczędność wody i pieniędzy
Nowoczesne pralki zużywają nawet o połowę mniej wody niż modele sprzed kilku lat. Jeśli więc mamy urządzenie starego typu, pomyślmy o wymienieniu go na nowe - z odpowiednimi programami obniżającymi pobór wody.
Oszczędne programy:
* Automatyczny dobór ilości wody - urządzenie samo dopasowuje ilość do wagi wsadu.
* Połowa wsadu - przydatny do prania mniejszej ilości rzeczy, pobiera też mniej wody.
* Zraszanie - pomaga szybciej zmoczyć pranie przy mniejszym zużyciu wody.
Wybierając pralkę, zwróćmy uwagę na informację, ile wody zużywa. Często producenci podają zużycie w ciągu roku przez 4-osobową rodzinę, biorąc pod uwagę 220 standardowych cykli prania. Przeciętnie jest to około 9 tys. l wody rocznie.
- Więcej o:
Nowość w ofercie firmy Bosch. Pralka z technologią ActiveOxygen
Łazienka: urządzenia narożne
Sposób na śliskie podłogi
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka