Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Luksus po warszawsku. Kto kupuje luksusowe mieszkania w stolicy?

tekst: Marcin Kaczmarczyk

Kto kupuje najdroższe mieszkania w Warszawie? Głównie mieszkańcy stolicy. Typowi nabywcy to para prowadząca działalność gospodarczą lub uprawiająca wolny zawód. Interesuje ich apartament o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.

Made Concept, firma zajmująca się doradztwem na rynku nieruchomości i prowadzona przez Michała Borowskiego, byłego naczelnego architekta Warszawy, sporządziła pierwszy w Polsce raport o rynku mieszkań luksusowych w Warszawie. Opiera się na twardych danych. Jego autorzy szukali informacji o transakcjach w biurze geodezji i katastru oraz w księgach wieczystych. Przeprowadzili też wywiady z kilkoma tysiącami potencjalnych i rzeczywistych nabywców najdroższych mieszkań.

Udało im się między innymi zdefiniować, jakie powinno być luksusowe mieszkanie. Wyróżnia je, co oczywiste, cena - nie mniejsza niż 16 tys. zł za m kw. - ale to tylko jeden z wyróżników. Poza tym ma cieszyć mieszkańców atrakcyjnym widokiem z okna, odpowiednim rozkładem oraz funkcjonalnością pomieszczeń, najwyższym standardem wyposażenia, a także co najmniej 3-metrową wysokością pomieszczeń. Niezbędne są również tarasy lub balkony, wysokiej klasy klimatyzacja oraz systemy wentylacyjne.

Jakie dzielnice są najbardziej pożądane? W Warszawie to Śródmieście, Stary Mokotów, Saska Kępa, Stary Żoliborz i Stara Ochota.

Co wydaje się najbardziej zaskakujące w raporcie o luksusowych mieszkaniach? Dość skromna liczba zawartych transakcji kupna i sprzedaży najdroższych apartamentów. Z opracowania wynika, że od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. sprzedano ich tylko 313 - mówimy o mieszkaniach w cenie co najmniej 16 tys. zł za m kw. Najwyższą cenę w tym czasie uzyskało mieszkanie o powierzchni 187 m kw. w rezydencji Opera II przy ul. Niecałej 9. Klient zapłacił 35 990 zł za metr kwadratowy, czyli ponad 6,7 mln zł za całość.

    Więcej o:

Skomentuj:

Luksus po warszawsku. Kto kupuje luksusowe mieszkania w stolicy?