Jaki czajnik wybrać?
Czajnik to nie tylko praktyczne urządzenie, ale i dekoracyjny gadżet, który kolorem i kształtem dopasujemy nawet do najbardziej zwariowanej kuchni.
Pamiętajmy jednak, że liczy się nie tylko wygląd. Czajnik powinien również być wydajny, oszczędny i mieć przydatne funkcje.
Moc czajnika. Im większa (standard to 2000 W), tym szybciej zagotuje się woda (nawet w 45 sekund).
Pojemność czajnika. Najczęściej 1-2 litry. Wskaźnik w obudowie informuje o ilości nalanej wody - w litrach lub opisowo: 1 szklanka, 2 szklanki itd. Ten drugi sposób pomaga zagotować dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy.
Filtry. Nylonowa siatka na dzióbku czajnika to najprostsze, ale i najmniej skuteczne rozwiązanie. Najlepiej sprawdzą się filtry węglowe, które pochłaniają zanieczyszczenia i zapachy.
Materiał. Nie poleca się czajników z tworzywa sztucznego, bo ugotowana w nich woda ma często posmak plastiku. Szklane urządzenia (zwłaszcza podświetlane) wyglądają efektownie, ale mocno się nagrzewają i szybko oddają ciepło. Najlepsze są stalowe i ceramiczne.
Funkcje czajnika. Wybierzmy model, który działa jak termos: zagotowana w nich woda do 2 godzin utrzymuje temperaturę 80 st. C, a w takiej można zaparzyć herbatę - to duża oszczędność energii. Przydatną funkcją jest też możliwość ustawienia maksymalnej temperatury wody: 40, 80, 90 lub 100 st. C (zielona herbata nie wymaga wrzątku). W niektórych modelach zaprogramujemy też godzinę, o której włączy się czajnik.
- Więcej o:
Jaką gofrownicę wybrać?
Okapy wyspowe do otwartej kuchni. Co warto wiedzieć?
23 sokowirówki i wyciskarki dla miłośników świeżych soków
Stylowe akcesoria do sera
Robot kuchenny na miarę XXI wieku. Jaki wybrać?
Płyty elektryczne - co trzeba wiedzieć, wybierając
Blendery: urządzenia do zadań specjalnych
Jak doświetlić garderobę?