Aranżacje wnętrz ze starymi meblami. Stare meble kuchenne, do salonu i nie tylko. Jak odnowić stare meble?
Zamiast kupować nowoczesne meble, wykorzystaj w aranżacji wnętrza stare. Mogą wnieść do pomieszczenia element niepowtarzalności, którego nie uzyskamy kupując sprzęty w sieciowych sklepach. Wybraliśmy ciekawe aranżacje, w których stare meble grają główną rolę oraz podpowiadamy, jak odnowić stare meble.
Stare meble, niezależnie od czasów, z których pochodzą, zawsze wnoszą do wnętrz autentyzm i niepowtarzalność. Choćby krzesła z PRL-u, kredens po babci, a jak mamy szczęście to sekretarzyk w stylu art deco. Warto się rozejrzeć za starymi meblami na własnym strychu, w piwnicy czy na targu staroci. Nie dość, że zapłacimy za nie mniej to jeszcze stworzymy oryginalny wystrój wnętrza. Jeśli mebel jest w dobrym stanie nie trzeba go będzie nawet odnawiać. A nawet jeśli będzie wymagał interwencji, tym bardziej zyska dla nas na wartości.
Stare meble w nowych aranżacjach
Już jeden element, np. stół, komoda czy krzesła są w stanie nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Można też wyszukać lustro w dekoracyjnej ramie czy stary obraz bądź lampę. Dobrym pomysłem jest łączenie starych rzeczy z nowymi. Taki eklektyczny wystrój łatwo dostosować do indywidualnych preferencji, łatwo też do niego dobrać dodatki i akcesoria. Mieszając przedmioty z rożnych okresów stworzymy współczesną aranżację wnętrza, ale bez sztampy.
Zebraliśmy 17 aranżacji wnętrz ze starymi meblami. Wszystkie mają w sobie to coś, co sprawia, ze z tych wnętrz nie chce się wychodzić.
Stare meble drewniane
Kąt jadalniany w kuchni. Krzesła z lat sześćdziesiątych wraz ze starszym o cztery dekady stołem tworzą spójną stylistycznie całość. Na ścianach - obraz Mariusza Sobocińskiego oraz plakat filmowy autorstwa Jana Młodożeńca. Stare meble ciekawie komponują się z posadzką w geometryczne wzory.
Fot. Michał Mutor
Większość mebli w tym pokoju dziennym to odnowione starocie. Mimo swojego wieku (komoda ma pięćdziesiąt lat, a stolik sześćdziesiąt) trzymają się znakomicie. To dlatego, że dawniej bardziej dbano o jakość i trwałość sprzętów.
Fot. Michał Mutor
Do tej sypialni świetnie pasuje biały sekretarzyk, fotel uszak w musztardowym kolorze z lat 60. i żyrandol wygrzebany na targu staroci.
Fot. Joanna Siedlar
Meble w rodzinie od pokoleń. Stare meble, które dziedziczymy po przodkach, będą nie tylko perełkami we wnętrzu - takie rodzinne pamiątki sprawią, że nasze mieszkanie nabierze charakteru rodzinnego gniazda.
Fot. Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka
Łóżko to prawdziwie królewski mebel - piękna drewniana rama wyszukana na targu staroci została pieczołowicie odnowiona. Na relingach pod sufitem niedługo zawisną obrazy na żyłkach. Za regałem obramowanym listwami sztukateryjnymi znajduje się garderoba.
Fot. Rafał Lipski
Serwantka w salonie ma 42 lata.
Fot. Ayuko Studio
Stary drewniany stół na toczonych nogach z krzesłami w nowoczesnym wnętrzu prezentuje się świetnie. Tapicerowane siedziska w kolorze fuksji ożywiają aranżację. W takim miejscu można spędzić długie godziny w gronie przyjaciół - nawet praca przy komputerze będzie przyjemnością.
Fot. Olo Studio
Okrągły stolik stojący pod ścianą pochodzi z lat dwudziestych XX wieku. Został kupiony na targu staroci w Berlinie.
Fot. Michał Skorupski
Rzeźbiony drewniany stół jest w rodzinie od lat. Gospodyni dopasowała do niego krzesła z bielskiej Fabryki Mebli Giętych. W stylowej witrynie (z antykwariatu) doskonale prezentuje się kolekcja porcelany i szkła.
Fot. Dariusz Radej
Do nowoczesnego salonu atmosferę zasiedzenia wprowadzają stare meble, jak biblioteczka i fotel-uszak. Ceglana okładzina na ścianie za sofą nawiązuje kolorem do drewnianych mebli, przy okazji ocieplając wnętrze. Szarość z brązem to bardzo eleganckie połączenie.
Fot. Leo Zappert
Stare meble antyki
Nawet w małym salonie zmieściły się antyki - sekretarzyk i stół. Brązowe meble wyglądają jeszcze bardziej elegancko na tle szarych ścian. Stare meble, jak na przykład stół czy sekretarzyk, można wykorzystać jako biurko do pracy przy komputerze.
fot. Hanna Długosz
Wiekowy stół z pięknie zdobionymi nogami stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza. Bardzo dobrze prezentuje się wśród prostych i nowoczesnych sprzętów.
Fot. EG Projekt - Ewelina Golinowska
W tym pokoju dziennym królują stare meble, wyszukane w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami. Aranżacja pokazuje, jak ciekawie drewno komponuje się z kolorami: białym, szarym i niebieskim.
Fot. Michał Skorupski
Sypialnia w domu artystki Annie Sloan. Stare meble w jej domu mają rozbielone, lekko "pudrowe" kolory - zupełnie jak farby, które sama stworzyła i od lat sygnuje swoim nazwiskiem.
Fot. www.farbyanniesloan.pl
W tym salonie główną rolę odgrywa pomalowana na niebiesko XIX-wieczna biblioteczka. Dla wzmocnienia dekoracyjnego efektu książki na półkach posortowano kolorystycznie.
Fot. Monika Olesińska
Stary, zabytkowy stół zestawiony z nowoczesnymi krzesłami - odwaga, czy zbyt daleko posunięta fantazja? Na pierwszy rzut oka takie połączenie może się wydawać kontrowersyjne, ale jeśli aranżacja mieszkania jest utrzymana w stylu eklektycznym (czyli łącząc różne style) - jak najbardziej ma rację bytu. Stare meble i tak zawsze będą największą ozdobą we wnętrzu.
Fot. Monika Lewndowska
Stare meble kuchenne
Stare meble znajdą zastosowanie również w kuchni: może to być witryna po dziadkach, którą wykorzystamy do przechowywania zastawy stołowej - lub nadstawka kredensu, z której zrobimy szafki wiszące nad blatem roboczym. Nie warto przejmować się tym, że zabudowa kuchenna jest utrzymana w nowoczesnym stylu, a materiał wykończeniowy i jej kolor znacznie różnią się od tych, które zastosowano do wykonania wiekowego mebla - dzięki kontrastowi (stary mebel na tle nowych) będzie się bardziej wyróżniał.
Fot. Michał Skorupski
Jak odnowić stare meble?
Stare meble to skarby, ale czasem okazuje się, że nie udało się ich zachować w dobrym stanie. Stajemy wtedy przed dylematem - zostawić je takimi, czy spróbować odnowić? A jeśli odnowić - jak się do tego zabrać, aby starego mebla nie zniszczyć? Zebraliśmy dla was garść porad.
- Więcej o:
Poddasze użytkowe przerobione na jasne mieszkanie dla singla. Komfortowe 48 m kw. urządzone w ciekawym stylu
Stylowe mieszkanie na wysokim poddaszu w starej kamienicy
Nowoczesne wnętrze z akcentami retro
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?