32 m: jak urządzić dwa małe pokoje w bloku?

Red.

32-metrowe mieszkanie jest podzielone na dwa małe pokoje. Do tego w bloku nie ma piwnicy, więc w mieszkaniu przydałby się duży schowek. Jak urządzić takie mieszkanie podpowiadają architekci.

Moje dwupokojowe mieszkanie jest naprawdę małe - zaledwie 32 m kw. Zupełnie nie mam pomysłu, jak je urządzić. Mieszkam sam, ale czasem odwiedza mnie moja ośmioletnia córka i chciałbym, aby dobrze się w nim czuła. Potrzebna jest mi garderoba, nie tylko na ubrania - w bloku nie ma piwnicy, przydałby się więc schowek na domowe sprzęty. Zenon

Rozwiązanie 1: korzystna zmiana miejsc
Justyna Burdow-Gołoś

W nowej ŁAZIENCE trzeba podnieść poziom podłogi o 15 cm - pozwoli to poprowadzić pod posadzką instalację wodno-kanalizacyjną. Najbliżej pionu (usytuowanego w kuchni) znajduje się sedes, za nim - narożna kabina prysznicowa (90 x 70 cm) zainstalowana przy ściance wydzielającej kącik z otwieraną od góry wąską pralką (40 x 60 cm). Po drugiej stronie łazienki jest umywalka (szer. 50 cm) oraz szafki. W KUCHNI, przez którą wchodzi się do łazienki, zaprojektowałam jednociągową zabudowę.

POKÓJ DZIENNY umownie dzieli się na dwie strefy: jadalną (z prostokątnym stołem) i wypoczynkową (z rozkładaną narożną kanapą, która służy także jako dodatkowe miejsce do spania). Również ten pokój jest połączony z przedpokojem - im mniej przegród w tak małej przestrzeni, tym lepiej.

SYPIALNIA, okrojona na rzecz łazienki, jest niewielka, ale mieszczą się w niej wszystkie niezbędne sprzęty: łóżko (ustawione wzdłuż ściany, a więc dostępne z jednej strony), mała szafa oraz niewielkie biurko z komputerem - taki kącik z pewnością się Panu przyda.

Rozwiązanie 2: za suwanymi drzwiami
Krzysztof Radzanowski

Aneks kuchenny powstał w przeznaczonym na niego miejscu - przy ścianie z pionem wodno-kanalizacyjnym; jednociągowa zabudowa w KUCHNI została wydłużona również od strony wejścia z przedpokoju. Część wypoczynkową od minijadalni oddziela ścianka, przy której stoi szafka RTV (telewizor będzie dobrze widoczny z rozkładanej kanapy).

Garderobę wydzieliłem przy wejściu do mieszkania (to najlepsze miejsce). Wchodzi się do niej przez suwane drzwi; ze względu na ograniczoną przestrzeń takie same warto zamontować w całym mieszkaniu. W SYPIALNI nie ma okna, trzeba więc zapewnić dopływ powietrza - tutaj można wykorzystać wentylację łazienkową. W niewielkiej ŁAZIENCE proponuję zainstalować kabinę prysznicową (90 x 70 cm), umywalkę (szer. 50 cm) i sedes; we wnęce przy kabinie stoi płytka pralka (model otwierany od góry, 40 x 60 cm).

Skomentuj:

32 m: jak urządzić dwa małe pokoje w bloku?