51,6 m kw., dla 3 osób: gdzie znaleźć miejsce na sypialnię dla rodziców

Red.

Magda i Marcin mają dwupokojowe mieszkanie. Jeden pokój chcą przeznaczyć na salon drugi dla dziecka. Czy da się wygospodarować dodatkowe pomieszczenie na ich sypialnię? Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Mamy dwa pokoje; w większym chcemy urządzić salon, mniejszy przeznaczyć dla dziecka, co znaczy, że brakuje sypialni dla nas. Czy dałoby się wydzielić w mieszkaniu dodatkowe pomieszczenie, choćby niewielkie? Mamy też problem z zagospodarowaniem pokoju dziennego, który jest dość długi, a przez to bardzo nieustawny. Magda i Marcin

Rozwiązanie 1: sypialnia wydzielona w kuchni
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Minisypialnia jest zamykana przesuwanymi drzwiami chowanymi w ścianie; mieści się w niej tylko łóżko (dostępne z jednej strony) i komódka albo toaletka. Przy drzwiach balkonowych zaaranżowałam kąt jadalny z okrągłym stołem, a przy najdłuższej ścianie bez okna - kąt wypoczynkowy z kanapą, fotelem i dwoma stolikami. Ścianę po prawej stronie wejścia z PRZEDPOKOJU (to najmniej doświetlone miejsce w części dziennej) proponuję całkowicie zabudować - przewidziałam tu szafę ubraniową i pojemne regały.

Zabudowa w KUCHNI ma kształt litery U. Od strony pokoju dziennego blat roboczy jest osłonięty ścianką o wysokości 115 cm, przy której stoi szafka RTV (odbiornik telewizyjny jest dobrze widoczny z kanapy). Dzięki temu POKÓJ DZIENNY będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego, a przede wszystkim - szerszego.

ŁAZIENKA ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Pomieszczenie jest na tyle duże, że bez problemu mieści się w nim wygodna prostokątna wanna (model o wymiarach 160 x 70 cm), umywalka osadzona na szafce, sedes oraz pralka (45 x 60 cm). W rogu przy wejściu do łazienki jest miejsce na niewielką szafę.

Rozwiązanie 2: sypialnia w pokoju dziennym
Michał Grzelak

Nowy pokój jest dość przestronny i ustawny, swobodnie mieści się w nim ustawione centralnie łóżko z szafkami nocnymi po bokach. Nie przewidziałem tu szaf - te zaprojektowałem w PRZEDPOKOJU i w POKOJU DZIECKA, zmniejszonym na rzecz kuchni. Do Państwa sypialni wchodzi się z pokoju dziennego; w wejściu do niej proponuję zamontować szerokie przesuwane drzwi.

Ciąg roboczy w KUCHNI ma kształt litery L. Przy krótkiej ściance oddzielającej go od części wypoczynkowej znajduje się płytka zabudowa (można w niej trzymać np. naczynia) i kąt jadalny z niewielkim stołem. W ŁAZIENCE zaplanowałem prostokątną wannę (150 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm) oraz podwieszony sedes. Pralkę standardowej wielkości ukryłem w zamykanej wnęce przy drzwiach; nad urządzeniem jest miejsce na półki na łazienkowe zapasy.

Skomentuj:

51,6 m kw., dla 3 osób: gdzie znaleźć miejsce na sypialnię dla rodziców