Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

46 m kw.: jak wydzielić trzeci pokój?

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Mieszkanie o powierzchni 46,2 m kw, ma 2 pokoje i zamkniętą kuchnię. Para chciałaby wydzielić trzeci pokój, który w przyszłości byłby dla dziecka. Architekci proponują dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Nasze mieszkanie jest nieduże, stąd wątpliwość - czy uda się wydzielić w nim dodatkowy pokój? Na razie byłby gabinetem, potem chcemy go przeznaczyć dla dziecka. Zastanawiamy się również, jak urządzić kuchnię (najlepiej zamkniętą albo półotwartą) i gdzie ustawić stół. W przedpokoju przydałyby się oczywiście szafy, a w łazience - pralka-suszarka. Dorota

Rozwiązanie 1.Z kuchnią w centrum - Justyna Bardow-Gołoś

Punkt wyjścia: Dzięki przeniesieniu kuchni na środek mieszkania w jej dawnym miejscu mógł powstać dodatkowy pokój. Aneks kuchenny z pojemną zabudową w kształcie litery U jest otwarty na przedpokój; kąt jadalny znajduje się w pokoju dziennym.

Ciąg roboczy w kuchni ma kształt litery U, jest więc dużo miejsca na przechowywanie. Wysunięty na pokój dzienny narożnik zabudowy został ścięty (równo z linią skosu, która wyznacza optyczną granicę między przedpokojem a pokojem dziennym). Zlewozmywak i zmywarkę będzie można podłączyć do pionu wodno-kanalizacyjnego w łazience, a wentylację okapu - ukrytą za podwieszonym sufitem - poprowadzić do komina w obecnym gabinecie.

Do sypialni, zmniejszonej na korzyść kuchni, wchodzi się teraz z salonu. Oprócz łóżka zaplanowałam w niej małą szafę oraz szafki-słupki (nieco płytsze stoją również od strony salonu). Większa szafa i szafki (m.in. na buty) są też w przedpokoju - dzięki zmniejszeniu liczby drzwi prowadzących do kolejnych pomieszczeń udało się zyskać dodatkowe miejsce na schowki.

Łazienka ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Proponuję zainstalować w niej kabinę prysznicową (100 x 90 cm), umywalkę (szer. 70 cm,osadzoną na szafce) i podwieszony sedes. Przy kabinie, oddzielona od niej ścianką, stoi pralka-suszarka (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2.Z kuchnią między pokojami - Krzysztof Radzanowski

Punkt wyjścia: Trzeci pokój powstał kosztem dwóch już istniejących pokoi. Urządziłem w nim minisypialnię, do której wchodzi się z salonu przez suwane drzwi.

W nowej sypialni nie ma okna, trzeba więc zadbać o dopływ światła dziennego i powietrza. Aby ją doświetlić, na wysokości około 180 cm nad podłogą proponuję zrobić w ścianach przeszklenia (większe od strony salonu, mniejsze od strony przedpokoju). Cyrkulację powietrza zapewnią kratki wentylacyjne zamontowane w podciętych drzwiach i przy przeszkleniach w ścianie oddzielającej pokój od przedpokoju. Ściana ta została tak ukształtowana, by po obu stronach powstały wnęki na schowki.

Kuchnia została na swoim miejscu, ale teraz jest otwarta na pokój dzienny; od części wypoczynkowej oddziela ją kąt jadalny z dużym stołem. Ciąg roboczy składa się z dwóch odcinków; w krótszym, ukrytym za wąską ścianką, proponuję zainstalować płytę grzejną z okapem. W łazience jest narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), duża umywalka (szer. 100 cm), podwieszony sedes i pralka-suszarka (60 x 60 cm).

    Więcej o:

Skomentuj:

46 m kw.: jak wydzielić trzeci pokój?