Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

38 m kw., dla 2 osób: jak otworzyć kuchnię na salon

Red.

W niespełna 40-metrowym mieszkaniu jest bardzo mała łazienka i niepraktyczny układ pomieszczeń. Jak zmienić układ, aby mieszkało się tu wygodnie dwóm osobom? Mamy dwa rozwiązania.

Mikroskopijna łazienka, a za nią zamknięta kuchnia, do której prowadzi wąskie przejście. To najbardziej niewygodna część mieszkania, którą chcemy przebudować - myślimy o połączeniu kuchni z pokojem i powiększeniu łazienki. Potrzebne są też liczne schowki (nie tylko na ubrania), kąt do pracy w sypialni oraz duży stół w pokoju dziennym. Ania

Rozwiązanie 1: wnęki zamiast korytarza
Wioletta Sawczuk

Kuchenna zabudowa ma kształt litery L; ze względu na okno szafki wiszące znajdują się tylko na jednej ścianie. W bliskim sąsiedztwie KUCHNI zaplanowałam kąt jadalny z dużym prostokątnym stołem (warto wybrać model rozkładany). Narożnik przy sypialni zajmuje kanapa; naprzeciwko niej stoi szafka RTV.

W SYPIALNI króluje ustawione centralnie łóżko. Oprócz niego są tu trzy szafy, komoda oraz kąt do pracy z biurkiem i szafką. Strefę z łóżkiem można wyodrębnić optycznie z przestrzeni pokoju, np. montując podwieszony sufit, malując na inny kolor fragment ściany albo oklejając ją tapetą. Szafa, przeznaczona głównie na okrycia wierzchnie, jest też w PRZEDPOKOJU, również otwartym na pokój dzienny.

Powiększona ŁAZIENKA mieści wszystkie potrzebne urządzenia. Kabina prysznicowa we wnęce ma wymiary 90 x 80 cm. Umywalka (szer. 50 cm) jest zamontowana w długim blacie, pod którym ukryłam pralkę (45 x 60 cm). Na ścianie z sedesem proponuję zawiesić płytkie szafki.

Rozwiązanie 2: długi blat
Anna Malesińska

Otwarta KUCHNIA jest węższa niż na planie wyjściowym, ale nadal wygodna; szafek w niej nie brakuje - jedna z części zabudowy w kształcie litery L sięga aż do okna w salonie. Przy ścianie bez okna usytuowałam dwa aneksy: jadalny i wypoczynkowy. Spora garderoba w SYPIALNI pomieści i ubrania, i drobne domowe sprzęty, m.in. odkurzacz. Jej wydzielenie zmniejszyło co prawda powierzchnię długiego pokoju, ale poprawiło jego proporcje.

ŁAZIENKA ma teraz kształt zbliżony do kwadratu, jest więc bardzo ustawna. Proponuję zainstalować w niej kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 60 cm) osadzoną w dużej szafce, sedes oraz standardową pralkę - tę ukryłam w szafie gospodarczej we wnęce.

    Więcej o:

Skomentuj:

38 m kw., dla 2 osób: jak otworzyć kuchnię na salon