Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić sypialnię ?

Monika Grabowska

O czym warto pamiętać urządzając sypialnie? Gdzie ją zlokalizować? Jaki wybrać kolor na ściany?

W łóżku spędzamy jedną trzecią życia. W sypialni śpimy, odpoczywamy, relaksujemy się, spędzamy nastrojowe wieczory. Dlatego warto zadbać o to, żeby sypialnia była przytulnym, dobrze zagospodarowanym pomieszczeniem.

Rzadko się zdarza, żeby sypialnia pełniła jedynie funkcje sypialną. Często jest to również pomieszczenie w którym pracujemy . W łóżku lubimy oglądać filmy, czytać, uczyć się, rozmawiać przez telefon. Nie jest to dobre miejsce na te czynności, ale jeżeli nie potrafimy z nich zrezygnować, przed urządzeniem sypialni weźmy je pod uwagę. Musimy przewidzieć gdzie odłożymy książkę którą zawsze czytamy przed snem, zadbać o odpowiednie oświetlenie w czasie lektury, które jednak nie będzie przeszkadzało drugiej osobie, śpiącej obok w łóżku.


fot. skonahem.com


fot. skonahem.com

W małych mieszkaniach bywa tak, że jeden pokój jest salonem, jadalnią i sypialnią . W takim przypadku trzeba pomyśleć jak po zmroku zapewnić w sypialnio- salonie spokój i intymność. Jak oddzielić przenikającą się strefę dzienną i nocną. Co zrobić, żeby dobrze żyło się wszystkim domownikom.

Usytuowanie względem stron świata

Okna sypialni powinny wychodzić na wschód. Będą nas budziło poranne słońce. Jeżeli jesteśmy typem sowy, wstajemy później to lepiej ulokować sypialnie w innej części mieszkania lub domu.

Kolorystyka ścian

Barwy wpływają na nasze samopoczucie. W sypialni kolory powinny nas uspokajać i działać na nas kojąco. Sprawdzają się chłodne, czyste kolory (zielony, niebieski, fiolet) i pastele.


fot. crateandbarrel.com

Meble

Warto zainwestować w dobry materac. W końcu łóżko to najważniejszy element sypialni.

Jeżeli mamy duże wspólne łóżko warto pomyśleć o osobnych materacach, które powinny być dobrane do każdej osoby indywidualnie.

fot. crateandbarrel.com

Jeżeli mamy półki, szafy, dobrze aby były zamknięte. Łatwiej utrzymać czystość niż przy otwartych półkach

Jest to ważne jeżeli mamy alergię na kurz. W takim przypadku musimy zrezygnować również z dywanów i wykładzin.

Dodatki

Przez zmianę dodatków w sypialni można całkowicie zmienić styl wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. dwa, trzy zestawy pościeli i zasłon. Inne światło wpada do sypialni w lecie a inne w zimie. Grube zasłony, które pozwolą nam pospać dłużej w lecie, zimą mogą nam utrudnić pobudkę w ciemny, zimowy poranek.


fot. andropol.com.pl


fot. schlossbergusa.com

Kilka zasad Feng Shui w sypialni

Łóżko nie powinno znajdować się na wprost wejścia do pokoju, ani pomiędzy drzwiami a oknem. Również łóżko z zagłówkiem pod oknem nie jest dobrym rozwiązaniem.

Najlepiej jeżeli zagłówek jest skierowana do ściany. Widzimy wtedy drzwi i przez to czujemy się bezpieczniej.

Wsypialni nie powinno być lustra.

Podsumowanie

Im w sypialni mniej mebli i przedmiotów, tym lepiej będzie się nam odpoczywało.

Jeżeli nie musimy, nie łączmy funkcji sypialni i funkcji pracowni. W czasie pracy widok łóżka będzie nas rozleniwiał i dekoncentrował, a wieczorem widok nie dokończonych spraw zawodowych nie pozwoli nam się zrelaksować i odpocząć.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić sypialnię ?