Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia - jak ją oddzielić

Katarzyna Jekiełek, architekt

Kupiliśmy z mężem mieszkanie, w którym poprzedni właściciele wyburzyli ściankę między kuchnią a przedpokojem. Chcemy to zmienić, ale nie wiemy, jaką ściankę zbudować. Zastanawiamy się również, jakie wybrać drzwi.

Powodem wyburzenia kuchennej ściany jest najczęściej zbyt mały, a do tego ciemny przedpokój. Taka zmiana pozwala optycznie powiększyć jego przestrzeń i doświetlić go naturalnym światłem wpadającym przez okno w kuchni.

Oczywiście takie rozwiązanie nie każdemu odpowiada. Jeśli wolą Państwo kuchnię zamkniętą, proponuję ponownie oddzielić ją ścianką. Jeżeli nie wiadomo, z jakiego materiału była zbudowana usunięta ściana, nowa nie powinna być ciężka, czyli ceglana (chodzi o dopuszczalną wytrzymałość istniejącego stropu). W takiej sytuacji najbezpieczniej jest postawić lekką przegrodę z płyt gipsowo-kartonowych, o konstrukcji z profili, wypełnionej warstwą wełny mineralnej.

W wejściu z przed-pokoju do kuchni najlepiej będzie zamontować szklane przesuwane drzwi (nachodzące na ścianę albo wsuwane w ukrytą w niej specjalną kasetę). Jest

to idealne rozwiązanie z kilku powodów. Ot-warte drzwi nie będą zabierały miejsca, co ma istotne znaczenie w niewielkich pomieszczeniach, a po zamknięciu wpuszczą do ciemnego przedpokoju dzienne światło.

Poza tym takie drzwi wyglądają bardzo atrakcyjnie. Proponuję wybrać szkło piaskowane, o półprzejrzystej strukturze. Można także zdecydować się na gładką szybę i nakleić na nią specjalną folię matującą (pokrywa się nią całą taflę albo wycina wzór dopasowany do stylu wnętrza).

Dzięki przesuwanym drzwiom kuchnię - w zależności od potrzeb - będzie można w każdej chwili otworzyć, zamknąć lub tylko nieco przesłonić.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia - jak ją oddzielić