Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Secesja - w tajemniczym ogrodzie

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Marianna Bauman Zdjęcia: Paweł Kiszkiel

Styl secesyjny zawsze jednych zachwycał pięknem formy i szczegółu, innych zaś raził nadmierną dekoracyjnością. Nikogo jednak nie pozostawiał obojętnym. Tak jest i dzisiaj.

18.07.2006 CZTERY KATY STYLE SECESIA STYLIZACJA MARIANNA BAUMAN FOT. PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA
Materiały. Wszystkie, które łatwo formować, obrabiać, co pozwala nadawać przedmiotom nawet najbardziej wymyślne kształty. Sięgano więc po szkło, żelazo i inne metale, ceramikę, lite drewno oraz kamienie półszlachetne.
O stylu w skrócie

Secesją nazywa się kierunek w sztuce, architekturze i wzornictwie europejskim przełomu XIX i XX wieku. Powstał na fali sprzeciwu wobec XIX-wiecznego akademizmu (sztuka wyrosła z teorii i praktyki ukształtowanej w poprzednich stuleciaciach); znalazło to odbicie w nazwie tego stylu - secesja znaczy odłączenie się. Jego twórcy dążyli do integracji sztuk, odrodzenia rzemiosła i nadania właściwej rangi sztuce użytkowej. Stawali w obronie piękna, którym powinny odznaczać się przedmioty. Ich dzieła charakteryzowały się płynnymi liniami, asymetrią i skomplikowanymi układami kompozycyjnymi. Z motywów dekoracyjnych najpopularniejsze były wijące się rośliny i smukłe postacie kobiece.

Skomentuj:

Secesja - w tajemniczym ogrodzie