51 m kw. dla 2 osób: kąt do pracy w pokoju dziennym
Jesteśmy młodymi ludźmi. Nasze niewielkie mieszkanie w zupełności nam wystarcza. Zastanawiamy się, gdzie urządzić kąt do pracy. Czy zmieści się w pokoju dziennym, wziąwszy pod uwagę, że potrzebujemy tam też miejsca na kino domowe i książki? Gdzie zaplanować szafy? Wolelibyśmy nie zmieniać istniejącego układu pomieszczeń - bardzo nam on odpowiada. Dariusz z Zielonej Góry
Ryszard Tomasik
Z kątem do pracy sąsiaduje aneks wypoczynkowy wyposażony w dwie ustawione prostopadle do siebie kanapy oraz stolik kawowy. Przy najdłuższej ścianie pomieszczenia jest dobre miejsce na kino domowe i na książki. Można tu umieścić na przykład długą komodę i wiszące półki albo zdecydować się na regał sięgający od podłogi do sufitu. Kuchnia jest otwarta na pokój dzienny. Zabudowa ma kształt litery U. Główny ciąg roboczy składa się z dwóch części. Tutaj zostały zainstalowane urządzenia (lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak), jest też mnóstwo miejsca do pracy. Trzecia część ciągu wyznacza granicę pomiędzy kuchnią a pokojem. Tworzą ją stojące szafki oraz zamontowany nad nimi podwyższony blat - jest dodatkowym miejscem, gdzie można odstawiać np. naczynia, przesłania także kuchenny rozgardiasz. Obok zaplanowałem kąt jadalny ze stołem (warto wybrać rozkładany). W poszerzonej sypialni mieści się dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi po bokach oraz pojemna szafa. Drugą szafę usytuowałem w przedpokoju, tuż przy wejściu do mieszkania. Jej szczyt można zabudować trójkątnymi półkami przeznaczonymi np. na dekoracyjne drobiazgi. Łazienka w zaplanowanym kształcie jest bardzo ustawna. Proponuję zainstalować w niej dużą prostokątną wannę (170 x 80 cm), umywalkę (szer. 60 cm) oraz sedes. Istniejącą wnękę w ścianie z pionami wodno-kanalizacyjnymi wykorzystałem na pralkę (60 x 60 cm).
Rozwiązanie 2
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Przeniosłam drzwi do sypialni - teraz wchodzi się do niej nie z przedpokoju (jak na planie wyjściowym), ale z pokoju dziennego. Ta zmiana pozwoliła wygospodarować miejsce na dwie szafy wnękowe powstałe dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu ściany. Mniejsza szafa, na ubrania wierzchnie, jest dostępna z przedpokoju, nieco większa - z sypialni. Kuchnia, tak jak w poprzedniej wersji, została otwarta na pokój dzienny. Ciąg roboczy ma kształt litery U; mieści się w nim mnóstwo szafek i wszystkie niezbędne urządzenia, jest też długi odcinek blatu służący do pracy. Tuż przy wejściu do kuchni usytuowałam wolno stojącą lodówkę; naprzeciw niej proponuję zamontować podwyższony narożny blat, który będzie pełnić funkcję barku. W pobliżu wejścia do sypialni stoi okrągły stół. Zmienił się kształt łazienki - jest węższa i dłuższa niż planowana. Wejście do niej znajduje się w ściętym narożniku, który ułatwia poruszanie się po przedpokoju (poza tym drzwi nie są widoczne z aneksu wypoczynkowego, tak jak było poprzednio). W łazience zaplanowałam prostokątną wannę (170 x 80 cm), umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz dużą pralkę (60 x 60 cm).
- Więcej o:
52,8 m kw. dla 2 osób: osobna kuchnia czy druga sypialnia?
54,3 m kw. dla 3 osób: sypialnia w części dziennej
51,8 m kw. dla 2 osób: łazienka z wanną czy kabiną?
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka